MŚ w żeglarstwie: Staniul i Sztorch na 5. miejscu

MŚ w żeglarstwie

Załoga Staniul/Sztorch uplasowała się na 5. pozycji podczas żeglarskich Mistrzostw Świata klasy 49er. Dwie lokaty niżej ukończyła regaty na Lanzarote para Przybytek/Piasecki. W kobiecej klasie 49erFX pierwszą dziesiątkę zamknął duet Melzacka/Jankowiak.

Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFIS Gdańsk) zakończyli kilkudniowe regaty w pięknym stylu, wygrywając wyścig medalowy. Piąta lokata w generalce to ich najlepszy rezultat w historii  występów w seniorskich mistrzostwach świata. Mikołaj i Jakub byli już dwa razy mistrzami świata juniorów, a w 2021 roku wywalczyli złoto na Mistrzostwach Europy seniorów. Na medal z globalnego czempionatu muszę jeszcze poczekać przynajmniej rok. Na spore gratulacje zasłużyli również Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk), którzy powtórzyli swój ubiegłoroczny wynik z Hagi, gdzie uplasowali się na. 7 miejscu.

Mistrzami świata zostali Erwan Fischer i Clément Pequin, którzy zapewnili sobie złoto jeszcze przed wyścigiem medalowym. Francuzi przełamali niderlandzką hegemonię. W ostatnich trzech latach z rzędu po złoto sięgali bowiem Bart Lambriex i Floris van de Werken. Holendrzy tym razem musieli zadowolić się srebrnym medalem, a na najniższym stopniu podium stanęli Hiszpanie Diego Botin i Florian Trittel Paul.

W klasie 49erFX Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (Yacht Klub Polski Gdynia / AZS Sailing Team Poznań) w wieńczącym rywalizację wyścigu medalowym spóźniły nieco start i przy stabilnym, niezbyt silnym wietrze (10 węzłów) miały problem z odrabianiem strat. Ostatecznie ukończyły regaty na doskonałnym dla nich 10. miejscu. Mistrzyniami świata zostały Odile van Aanholt i Annette Duetz (Holandia). Druga z naszych załóg - Czapska/Rajchert przyjechały na wyspę Lanzarote zbierać doświadczenie. Na koniec zawodów znalazły się na 18. miejscu, pokazując kilkukrotnie drzemiący w nich potencjał. 

KLASA 49er
1.Erwan Fischer i Clément Pequin (FRA)
2. Bart Lambriex i Floris van de Werken (HOL)
3. Diego Botin i Florian Trittel Paul (ESP)
5. Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (POL)
7. Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (POL)
21.Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (POL)
33. Adam Głogowski i Maciej Krusiec (POL)
53. Tytus Butowski i Borys Podumis (POL)
68. Mateusz Gwóźdź i Łukasz Machowski (POL)

KLASA 49erFX
1. Odile van Aanholt i Annette Duetz (HOL)
2. Vilma Bobeck i Rebecca Netzler (SWE)
3. Jana Germani i Giorgia Bertuzzi (ITA)
10. Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (POL)
18. Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (POL)

 

Zdjęcie: Polski Związek Żeglarski

Artykuły powiązane