Polskie zapaśniczki na podium ME! Zasina i Gil z brązem

Zasina i Gil z brązem

Dobra postawa Polek w Bukareszcie. Roksana Zasina i Patrycja Gil zostały brązowymi medalistkami mistrzostw Europy w zapasach, odpowiednio w kategoriach do 55 kg i do 59 kg. Gorsza wiadomość jest taka, że obie kategorie są nieolimpijskie.

Roksana Zasina, reprezentująca klub ZTA Zgierz, pokonała w walce o medal w kategorii do 55 kg Węgierkę Rozę Szenttamasi. Był to piąty krążek mistrzostw Europy doświadczonej, 35-letniej zapaśniczki ze Zgierza. W 2013 roku została w Tbilisi mistrzynią Europy, a w dorobku ma również dwa srebra z Kaspijska 2018 i Warszawy 2021 oraz brąz z Rygi 2016. Ponadto w 2017 roku, w Paryżu, została brązową medalistką mistrzostw świata, a w 2015 w Baku – srebrną medalistką igrzysk europejskich. Mistrzynią Europy w tej kategorii została Rumunka Andreea Ana.

Z brązu, tylko w o cztery kilogramy cięższej kategorii, cieszyła się też Patrycja Gil, która w decydującej walce pokonała przez położenie na łopatki reprezentantkę gospodarzy, ale pochodzącą z Ukrainy, Katerynę Zhydachevską. To pierwszy medal 25-latki na imprezie rangi mistrzowskiej wśród seniorów. Zapaśniczka trenuje w klubie WLKS Nowe Iganie pod Siedlcami, a w 2022 roku została młodzieżową wicemistrzynią świata. Tym samym Polska zdobyła już w historii 211 medali  zapaśniczych mistrzostw Europy. Ze złota w kategorii do 59 kg cieszyła się Azerka Alyona Kolesnik.

Impreza w Bukareszcie może nam przynieść kolejne medale. W sobotę o najniższe miejsce na podium powalczą Wiktoria Chołuj w kategorii do 72kg i Anhelina Łysak w kategorii do 57kg. Z kolei w repasażach swojej szansy na krążek poszuka Aleksandra Wólczyńska w kategorii do 62kg.

Wcześniej bez medalu zakończyli rumuńskie zmagania nasi zapaśnicy w stylu klasycznym.  Podopieczni Józefa Tracza zanotowali bilans: 13 walk, 4 zwycięstwa i 9 porażek. Adam Gardzioła odpadł z rywalizacji w ćwierćfinale kategorii do 82 kg. Brązowy medalista olimpijski z Tokio Tadeusz Michalik przegrał w 1/8 finału w kategorii do 97kg. Na tym samym etapie z ME pożegnał się debiutant na tej imprezie Olivier Skrzypczak w kategorii do 60 kg. Z kolei w eliminacjach porażek doznali Mateusz Bernatek (kat. do 67 kg) i Gevorg Sahakyan (kat. do 72 kg).

Jak dotąd kwalifikację olimpijską w zapasach wywalczyła jedynie Anhelina Łysak, która latem w Paryżu wystąpi w stylu wolnym do 57 kg. Polka mogła cieszyć się z biletu do Francji po jesiennych MŚ w Belgradzie, gdzie wygrała walkę dwóch zapaśniczek, pokonanych w walce o brąz. Pozostali Biało-Czerwoni swojej szansy będą szukać w turnieju kwalifikacyjnym w Baku (4-7 marca), albo w światowym turnieju w Stambule (9-12 maja).

 

zdjęcia: facebook Polski Związek Zapaśniczy

Artykuły powiązane