Panie ratują honor Polski w Bukareszcie na mistrzostwach Europy w zapasach. Anhelina Łysak została brązową medalistką w kategorii do 57 kg, a jej sukces powtórzyła Wiktoria Chołuj w kategorii do 72 kg. Biało-Czerwone stawały w Rumunii cztery razy na najniższym stopniu podium. Niestety, nasi panowie rywalizację w stylu wolnym zakończyli bez choćby jednej wygranej walki.
26-letnia Anhelina Łysak, zawodniczka klubu MKS Cement-Gryf Chełm, pochodzi z Ukrainy, a biało-czerwone barwy reprezentuje od 2021 roku. To utytułowana zapaśniczka, bo brązowy medal w Bukareszcie jest jej trzecim na ME: wcześniej była wicemistrzynią Europy w Warszawie (2021) oraz brązową medalistką w Rzymie (2020), wtedy jeszcze jako Ukrainka. Jej największym sukcesem jest jednak brązowy medal MŚ w Belgradzie (2022). Przed rokiem, również w Belgradzie, jako jedyna wywalczyła dla Polski kwalifikację na tegoroczne igrzyska olimpijskie w Paryżu. W walce o brąz w kategorii do 57kg położyła na łopatki reprezentantkę Mołdawii Mihaelę Samoil, a walka trwała nieco ponad minutę. Złoto zdobyła występująca pod neutralną flagą Białorusinka Iryna Kurachkina.
Sukces w Rumunii odniosła też Wiktoria Chołuj, reprezentująca klub AKS Białogard. W pojedynku o brązowy medal w kategorii do 72 kg pokonała, rywalizującą pod flagą neutralną, Białorusinkę Viktoryię Radzkovą. Był to udany rewanż za porażkę z nią w walce o brąz na zeszłorocznych młodzieżowych mistrzostw świata. Chołuj ma na koncie też trzy złote medale mistrzostw Europy do lat 23 (2021-23). Mistrzynią Europy w tej kategorii została Turczynka Nesrin Baş. Wcześniej w Bukareszczie na najniższym stopniu podium stawały Roksana Zasina (kategoria do 55 kg) i Patrycja Gil (kategoria do 59 kg), o czym pisaliśmy szerzej w naszym serwisie.
Dużo gorzej od pań zaprezentowali się panowie na początek rywalizacji w stylu wolnym. Żaden z trójki zapaśników nie wygrał swojej walki. Krzysztof Bieńkowski uległ w kategorii do 65 kg najwyżej rozstawionemu, ubiegłorocznemu brązowemu medaliście MŚ i mistrzem Europy, Ormianinowi Vazgenowi Tevanyanowi, Kamil Rybicki nie dał rady Turkowi Ramazanowi Sariemu w 1/8 rywalizacji w kategorii do 79 kg, a Radosław Baran w kategorii do 97 kg był gorszy od urodzonego w Rosji i reprezentującego Słowację Batyrbeka Tcakulova.
Przypomnijmy, że wcześniej bez medalu zakończyli rumuńskie zmagania nasi zapaśnicy w stylu klasycznym (Adam Gardzioła, Tadeusz Michalik, Olivier Skrzypczak, Mateusz Bernatek i Gevorg Sahakyan). Podopieczni Józefa Tracza zanotowali bilans: 13 walk, 4 zwycięstwa i 9 porażek.
Zdjęcie: Polski Związek Zapaśniczy
Lekkoatletyka Sporty wodne Żeglarstwo Wioślarstwo Kajakarstwo Tenis Tenis stołowy Snowboard Łyżwiarstwo Boks Narciarstwo Biathlon Hokej Saneczkarstwo Zapasy Judo Podnoszenie ciężarów Szermierka Koszykówka Badminton Piłka siatkowa Piłka ręczna Gimnastyka Jeździectwo Strzelectwo Łucznictwo Kolarstwo Amp Futbol Rugby Sport motorowy Wspinaczka Pięciobój nowoczesny Korfball Inne