Kolejne medale polskich zapaśników w mistrzostwach Europy do lat 17 i 20

zapasy

Udanie zakończyły się zapaśnicze mistrzostwa Europy do lat 17 oraz do lat 20 w serbskim Nowym Sadzie. Polacy zdobyli w sumie pięć brązowych medali, a do Sebastiana Warchoła dołączyli Zuzanna Horbik, Nicola Wasilewska, Alicja Nowosad i Yassine Ben Labed.

O sukcesie Sebastiana Warchoła, jednego z najbardziej utalentowanych młodych polskich zawodników już pisaliśmy w InfoSporcie. 19-latek wywalczył brąz ME do lat 20 w stylu klasycznym, w kategorii 97 kg. To był już jego drugi juniorski krążek, bo w 2022 roku został też wicemistrzem Europy do lat 17, w kategorii 92 kg.

Z medalu w stylu klasycznym mógł się w Nowym Sadzie cieszyć też Yassine Ben Labed, który stanął na najniższym stopniu podium w czempionacie do 17 lat, w kategorii do 80 kg. W walce o brąz reprezentant Polski położył na łopatki Gruzina Lukę Kochalidzego. Zresztą podobnie rozprawił się w I rundzie z Białorusinem Danilem Sklizkou. Potem w ćwierćfinale wygrał na punkty z Ormianinem Aramem Arekelyanem. Niestety w półfinale lepszy okazał się wicemistrz świata, Rosjanin Mikhaił Shkrain.

Yassine pochodzi z Tunezji. Jego rodzice po wyjeździe z tego kraju najpierw przez rok mieszkali we Francji, a w 2020 roku trafili na Dolny Śląsk i zamieszkali we Wrocławiu. Ich syn trenuje w tamtejszym Śląsku. W kwietniu wywalczył złoto w turnieju zapaśniczym podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

W starszej kategorii wiekowej na podium stanęła Nicola Wasilewska, która w 2022 roku w Bukareszcie została mistrzynią Europy do lat 17. W starciu o brąz kategorii do 62 kg pokonała Norweżkę Mirijam Hansen. Polka w 1/8 finału uległa Szwajcarce Annatinie Kendrze Lippuner, ale że ta zameldowała się w finale, nasza zapaśniczka mogła powalczyć w repasażach, gdzie pokonała Węgierkę Mirellę Ramonę Pali.

Drugi medal ME do lat 20 ma też w kolekcji Alicja Nowosad, która w Nowym Sadzie cieszyła się z brązu w kategorii do 65 kg,  a rok temu wywalczyła w hiszpańskim Santiago de Compostela srebro w tej samej kategorii wiekowej. Tym razem w walce o podium polska zawodniczka pokonała wyraźnie Mołdawiankę Anę Marię Cretu. Wcześniej w 1/8 finału  była lepsza od Norweżki Lewah Meliny Falkeid Samsonsen, a w ćwierćfinale wygrała z Białorusinką Aliaksandrą Zhuk. Potem za silna dla Nowosad okazała się Węgierka Eniko Elekes.

Brązowy medal ME do lat 17 wywalczyła też Zuzanna Horbik w kategorii do 61 kg. To był już jej drugi krążek europejskiego czempionatu, bo przed rokiem została wicemistrzynią kontynentu do lat 15 w węgierskim Kaposvarze. W walce o podium pokonała na punkty Francuzkę Violettę Annez. W 1/8 finału górą była Węgierka Edą Balazs, ale że rywalka doszła potem do finału, Polka miała szansę walki w repasażach, gdzie wygrała z Gruzinką Nini Tsitsvidze, dzięki czemu mogła przystąpić do pojedynku o brąz.

W kategorii do 40 kg o brąz walczyła Zuzanna Ptak, ale przegrała wyraźnie z Azerką Nazrin Ahmadli i zajęła ostatecznie 5. miejsce, podobnie jak Nina Majchrzak w kategorii 43 kg, która w pojedynku o podium musiała uznać wyższość Szwedki Sally Vegi Malngren. Piąte lokaty zajęły też Ilona Valchuk w kategorii do 53 kg (przegrana walka o brąz z Hiszpanką Carlą Jaume Soler), Karolina Domaszuk w kategorii do 68 kg (porażka z Turczynką Ayse Erkan) oraz Patrycja Cuber w kategorii do 76 kg (przegrany medal z Węgierką Veroniką Nyikos).

Drużynowo reprezentantki Polski uplasowały się na 4 miejscu w Europie.