Klasycy powalczą o bilet do Paryża

zapasy

Dzisiaj w Baku zaczyna się zapaśniczy, europejski turniej kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich Paryżu. Jako pierwsi na azerskie maty wyjdą przedstawiciele stylu klasycznego.

Podopieczni trenerów: Józefa Tracza, Andrzeja Wrońskiego i Włodzimierza Zawadzkiego we wtorek udadzą się do Baku, gdzie w najbliższych dniach będę rywalizować o przepustki do najważniejszej imprezy sportowej czterolecia.  

W stolicy Azerbejdżanu najmocniej obsadzoną kategorią wagową będzie ta najniższa, czyli do 60 kg. Co ciekawe, właśnie w tej kategorii żaden z  europejskich klasyków nie zdołał jeszcze wywalczyć olimpijskiej przepustki. O wyjazd do Francji młody Olivier Skrzypczak, który dysponuje niezwykle wszechstronną i nieprzewidywalną techniką, którą demonstrował na ubiegłorocznym Pucharze Polski w Radomiu, wygrywając z mocnymi Gruzinami. W kategorii do 67 kg będziemy ściskać kciuki za Geworga Sahakyana, będącego uznaną marką w światku zapaśniczym. Geworgan słynie z perfekcyjnie wykonywanego rzutu z odwrotnego pasa, dzięki któremu wygrywa większość pojedynków. Kartuzjanin ma w dorobku dwa brązy MŚ i tytuł wicemistrza Europy i dużo ochotę na występ olimpijski.

W wadze do 77 kg ujrzymy trzykrotnego mistrza Polski - Patryka Bednarza, który wreszcie zamierza osiągnąć sukces na międzynarodowym polu. Podobnej sztuki w kategorii do 87 kg chce dokonać Szymon Szymonowicz, który ma w swoim dorobku trzy brązowe krążki młodzieżowych MŚ i jeden ME. Chełmianin potrafi wygrać z każdym na świecie, co udowodnił chociażby w półfinale wojskowych mistrzostw świata w 2021, odprawiając z kwitkiem mistrza olimpijskiego z Rio, Rosjanina Czekwatadze.

W wadze do 97 kg wystartuje były mistrz świata i Europy kadetów Gerard Kurniczak, który na co dzień trenuje z medalistą olimpijskim z Tokio Tadkiem Michalikiem.

Turniej kwalifikacji olimpijskich dla klasyków i wolniaków odbędzie się w dniach 2-8 kwietnia br.

Powołani zawodnicy w stylu klasycznym:
60kg - Olivier Skrzypczak Akademia Zapasów
67kg - Geworg Sahakyan  Gks Cartusia
77kg - Patryk Bednarz  Radomskie Centrum Szkolenia Zapaśniczego "Olimpijczyk"
87kg - Szymon Szymonowicz  Cement-Gryf Chełm
97kg - Gerard Kurniczak KS Sobieski Poznań  


Zdjęcie: Polski Związek Zapaśniczy

Artykuły powiązane