Klasycy bez przepustki olimpijskiej

zapasy

W Baku trwa Europejski Turniej Kwalifikacyjny w zapasach do igrzysk olimpijskich. Spośród naszych klasyków najbliżej uzyskania przepustki był Gevorg Sahakyan. Niestety w decydującej walce przegrał z Francuzem Mamadassą Sylla.

W stolicy Azerbejdżanu o prawo startu we Francji walczą przedstawiciele obu stylów - wolnego oraz klasycznego. Pierwszego dnia na matach pojawili się ci drudzy. Niestety żaden z biało-czerwonych nie spełnił pokładanych w nim nadziei.

Już w pierwszej rundzie z olimpijskimi marzeniami pożegnała się czwórka naszych zapaśników. Szymon Szymonowicz (kat. 87 kg) przegrał z Rumunem Ojogem 6:10, Gerard Kurniczak (kat. 97 kg) uległ Holendrowi Sterkenburgowi przy remisie 1:1, Patryk Bednarz (kat. 77 kg) nie sprostał Mołdawianinowi Gutu 0:6, a Oliwier Skrzypczak (kat. 60 kg) odpadł w walce z Białorusinem Makarenko 1:9.

Na placu boju pozostał doświadczony i utytułowany Gevorg Sahakyan. Polski zapaśnik ormiańskiego pochodzenia w premierowej walce pokonał Greka Arionasa Kolitsopoulosa 5:1, który legitymuje się tytułem mistrza świata i Europy U17. W 1/8 finału okazał się lepszy od Szweda Niklasa Jana Olova Pontusa 4:1, a w ćwierćfinale od Rumuna Mihaia Radu Mihuta 9:0. W pojedynku półfinałowym, decydującym o wyjeździe do Paryża, Gevorg mierzył się ze swoim pogromcą z ostatnich ME - Francuzem Mamadassem Sylla. Zawodnik GKS Cartusia Kartuzy po pierwszej rundzie prowadził już 3:0, jednak w następnej dał się zaskoczyć - powędrował do przymusowego parteru, a jego rywal wykonał wózek, za który otrzymał trzy zwycięskie punkty.

Przypomnijmy, że Gevorg to jeden z bardziej utytułowanych zapaśników w naszej kadrze. Na swoim koncie ma brązowe krążki mistrzostw świata w 2018 i 2021 roku oraz srebrny z mistrzostw Europy w 2019. Jest również złotym (2014) i brązowym (2013) medalistą wojskowych MŚ.

Słabszy występ klasyków w Baku nie zamyka im całkowicie drogi do Paryża. Ostatnią szansę na zdobycie przepustki będą mieć w Stambule (9.05).

 

Zdjęcie: Polski Związek Zapaśniczy

Artykuły powiązane