Znamy skład Polek na mecz ze Szwajcarią. Iga Świątek wystąpi w kadrze

Znamy skład Polek na mecz ze Szwajcarią

Kapitan tenisowej reprezentacji Polski Dawid Celt powołał pięć zawodniczek na mecz Billie Jean King Cup ze Szwajcarią. W składzie znalazła się aktualna liderka rankingu WTA - Iga Świątek, Magda Linette, Magdalena Fręch, Katarzyna Kawa oraz Maja Chwalińska. Pojedynek odbędzie się w dniach 12-13 kwietnia w Biel.

Liderką naszej kadry będzie Iga Świątek, która w najbliższy poniedziałek rozpocznie 94. w karierze tydzień na pozycji liderki rankingu tenisistek. Oprócz niej w składzie znalazły się jeszcze dwie zawodniczki z pierwszej 100 rankingu WTA - 43. na świecie Magdalena Fręch i 54. Magda Linette (34. w deblowym rankingu), a także 194. Katarzyna Kawa (93. w deblu) oraz 292. Maja Chwalińska (252. W grze podwójnej).

Polska jest obecnie sklasyfikowana na 17. miejscu w rankingu drużyn narodowych prowadzonym przez Międzynarodową Federację Tenisową (ITF), a Szwajcaria zajmuje w nim trzecią pozycję.

Będzie to trzecie spotkanie tych dwóch drużyn, a bilans dotychczasowych jest remisowy 1-1. Polki wygrały 3:0 w 1974 roku w Neapolu w meczu w Grupie Światowej Pucharu Federacji (później Fed Cup, a obecnie BJKC). Natomiast Szwajcarki zrewanżowały się za tamtą porażkę, wygrywając w kwietniu 2015 roku w Zielonej Górze w barażach o utrzymanie w Grupie Światowej I, a wówczas w drużynie gości wystąpiła Martina Hingis, była liderka rankingu WTA.

Stawką rywalizacji w Biel będzie miejsce w listopadowym BJKCup Finals w Sewilli, w którym o trofeum powalczy 12 najlepszych drużyn świata. Natomiast przegrany zespół będzie na jesieni walczył w barażach o prawo gry w przyszłorocznych kwalifikacjach do finałowego turnieju.

Po reformie rywalizacji kobiecych reprezentacji narodowych (wcześniej nazywały się Fed Cup), organizowanej przez Międzynarodową Federację Tenisową, w nowej formule odbyły się trzy edycje BJKCup Finals. Polki zakwalifikowały się do dwóch ostatnich. W 2022 roku w fazie grupowej uległy mocnym ekipom USA i Czech, przegrywając dopiero w decydujących pojedynkach deblowych. Wówczas w Glasgow triumfowały Szwajcarki.

Natomiast w listopadzie ub.r. w Sewilli polskie tenisistki poniosłyna początku porażkę z późniejszymi zdobywczyniami trofeum – Kanadyjkami, które w ten sposób zapewniły sobie pierwsze miejsce w grupie, odnosząc w niej drugie zwycięstwo. Dzień później "Biało-Czerwone" przegrały z Hiszpankami, a punkt w deblu zdobyły Kawa i w swoim pierwszym reprezentacyjnym występie Martyna Kubka

Składy reprezentacji na mecz BJKCup w Biel (12-13 kwietnia):

SZWAJCARIA:
Viktoria Golubić
Celine Naef
Simona Waltert
Jil Teichmann
kapitan: Heinz Guenthardt

POLSKA:
Iga Świątek
Magdalena Fręch 
Katarzyna Kawa 
Maja Chwalińska
kapitan Dawid Celt

 

Zdjęcie: Polski Związek Tenisowy

Artykuły powiązane