Znamy indywidualnych Mistrzów Polski w szermierce

szermierka

W hali warszawskiego Torwaru przez trzy dni trwało prawdziwe święto szermierki. Ponad 400 uczestników rywalizowało w najważniejszej krajowej imprezie w sezonie – Mistrzostwach Polski seniorów.

Zawodnicy i zawodniczki walczyli we wszystkich broniach. Pierwsze medale rozdano w rywalizacji szablowej. Mistrzynią Polski została, już po raz czwarty, Zuzanna Cieślar (Zagłębiowski Klub Szermierczy), która  w decydującym pojedynku pokonała Sylwię Matuszak z KKSz Konin 15:11. W drodze do finału Zuzanna rozprawiła się  ze swoją imienniczką, Zuzanną Lenkiewicz (TMS Zagłębie Sosnowiec) 15:10, natomiast Sylwia wygrała z Małgorzatą Kozaczuk (AZS AWF Warszawa) 15:9. W najlepszej ósemce polskich szablistek znalazły się jeszcze: Małgorzata Zawodniak (KKSz Konin), Julia Cieślar (Zagłębiowski Klub Szermierczy), Daria Skonieczna (UKS Szabla Ząbki) oraz Karolina Hofman (TMS Zagłębie Sosnowiec).

Nowym Mistrzem Polski w zawodach szablistów został reprezentant KKS Konin Olaf Stasiak, który w finałowym pojedynku wygrał z Szymonem Hryciukiem (AZS AWF Katowice) 15:10. Brązowe medale wywalczyli Piotr Szczepanik (MUKS Victor Warszawa), który nie sprostał Szymonowi (10:15) i Aleksander Denkiewicz (UKS Szabla Ząbki), pokonany przez późniejszego złotego medalistę – Olafa 15:9. Skład ćwierćfinałów uzupełnili: Kacper Nowinowski (KKSz Konin), Krzysztof Kaczkowski (Zagłębiowski Klub Szermierczy), Krzysztof Dowgierd (UKS Hajduczek Olsztyn) oraz Ksawery Czajkowski (Zagłębiowski Klub Szermierczy).

W weekend poznaliśmy również nową Mistrzynię Polski w szpadzie kobiet. Została nią Alicja Klasik (RMKS Rybnik), która wywalczyła tytuł po pokonaniu Kamili Pytki (AZS AWF Warszawa) 11:8 w ostatniej walce zawodów szpadzistek. Wcześniej Alicja wygrała z Ewą Trzebińską (AZS AWF Katowice) 15:10, a Kamila pokonała swoją klubową koleżankę z AZS AWF Warszawa, Magdalenę Pawłowską 15:9. Na miejscach 5-8 uplasowały się kolejno - Martyna Swatowska Wenglarczyk (AZS AWF Katowice), Jagoda Zagała (Piast Gliwice), Aleksandra Jarecka (AZS AWF Kraków) oraz Karolina Charkiewicz (AZS AWF Warszawa).

Ostatnią bronią, w której rozdano medale pierwszego dnia MP w Warszawie była męska szpada. Kolejny tytuł Mistrza Polski trafił do Macieja Bielca (AZS Wratislavia Wrocław), który w finale okazał się lepszy od Antoniego Sochy (PKSzerm Warszawa) 15:7. Brązowe medale wywalczyli Radosław Zawrotniak (AZS AWF Kraków) – po porażce z rąk Antoniego 13:15 oraz Karol Budek (KKS Kraków), który nie sprostał Maciejowi (8:15). Tuz za półfinalistami w klasyfikacji końcowej znaleźli się: Szymon Wojciechowski (WLKS Kmicic Częstochowa), Wiktor Wałach (AZS AWF Katowice), Mateusz Nycz i Bartosz Staszulonek (obaj Piast Gliwice).

Drugiego dnia skumulowały się wszystkie bronie. Indywidualnie walczyli zawodnicy floretowi – złoty medal zdobyła Martyna Jelińska (AZS AWF Poznań), która decydujący pojedynek przeciwko Julii Walczyk-Klimaszyk (KU AZS UAM Poznań) rozstrzygnęła na swoją korzyść, wygrywając 15:11. Rundę wcześniej triumfatorka zawodów wyeliminowała Hannę Łyczbińska z KU AZS UAM Poznań 11:5, a Julia pokonała Karolinę Żurawską (Toruńska Akademia Floretu) 15:11. Drugą część najlepszej ósemki florecistek w Polsce stanowiły: Martyna Synoradzka (AZS AWF Poznań), Marta Jakubowska (KS AZS AWFiS Gdańsk), Magdalena Łąwska (Wrocławianie) oraz Dominika Wasilczuk (AZS AWF Warszawa).

Ostatnim indywidualnym Mistrzem Polski w tym roku został Leszek Rajski (Wrocławianie) w męskim florecie. Doświadczony reprezentant kraju w finale zmierzył się z Janem Jurkiewiczem (Toruńska Akademia Floretu) i pokonał rywala 15;13 po zaciętym pojedynku. W półfinale Leszek okazał się lepszy od Adama Jakubowskiego (KS AZS AWFiS Gdańsk) 15:7, z kolei torunianin nie dał szans Adamowi Podralskiemu (także KS AZS AWFiS Gdańsk). Zawodnicy tego klubu zajęli dwa kolejne miejsca w klasyfikacji końcowej – 5. był Mateusz Kozak, a 6. Bartosz Goc. Tuż za nimi uplasowali sie poznaniacy z AZS AWF Poznań: Adrian Wojtkowiak oraz Maciej Bem.