Polska europejską potęgą w pływaniu lodowym!

pływanie lodowe

Pierwsze w historii Mistrzostwa Europy w Pływaniu Lodowym organizacji IISA odbyły się 2-4 lutego br. w Oradea w Rumunii. Polacy przywieźli z zawodów worek medali.

Do Rumunii zjechało prawie 400 zawodników z 27 państw, aby zawalczyć o tytuł Mistrza Europy. Uczestnicy musieli wykazać się bardzo dobrą kondycją fizyczną, wytrzymałością i odpornością na niskie temperatury. Pływanie lodowe to dyscyplina sportowa, w której zawodnicy rywalizują ze sobą w wodzie o temperaturze poniżej 5°C, a regulamin zabrania im smarowania ciała maściami. Nie mają więc żadnej ochrony przed przejmującym zimnem.

Podczas trzydniowych zawodów pod egidą International International Ice Swimming Association „Biało-Czerwoni” byli klasą samą dla siebie. W kategoriach open nasi reprezentanci zdobyli łącznie siedem złotych medali. Najjaśniej świecąca gwiazdą europejskiego czempionatu był Filip Kołodziejski, który wywalczył trzy zdobył złote medale w indywidualnych konkurencjach: 50 metrów stylem motylkowym, 100 metrów stylem dowolnym i 50 metrów grzbietem, do których dorzucił zwycięstwo w sztafecie 4x50 stylem dowolnym. Z najwyższego miejsca na podium w starcie drużynowym poza Filipem cieszyli się: Michał Perl, Michał Jagiełło oraz Marta Piasecka.

Polacy w Oradea święcili więcej triumfów. Przemysław Gorczyca wygrał rywalizację w konkurencjach 50 i 100 m stylem klasycznym, poprawiając na dłuższym dystansie rekord świata wynikiem 1:09.07.

Indywidualnie na najwyższym stopniu podium stanęli też Michał Tomaszowski na 100 m stylem grzbietowym i Michał Perl na 50 m stylem dowolnym.

W kategoriach open na podium stawali: Marcin Szarpak, Michał Tomaszewski, Marta Piasecka, Paweł Bednarczyk, Michał Jagiełło i sztafety 4x250m stylem dowolnym i 4x50 m stylem zmiennym.

Łącznie reprezentacja Polski zdobyła ponad 100 medali, w tym aż 22 w kategorii OPEN!

Zdjęcia: archiwum prywatne Filipa Kołodziejskiego