Pływacka sztafeta na medal

pływanie sztafeta

Na pływackich mistrzostwach Europy biało-czerwoni otworzyli wreszcie worek z medalami. Na trzecim miejscu ukończyła wyścig sztafeta 4x100 m stylem dowolnym kobiet. Blisko podium byli również Dominika Sztandera oraz Krzysztof Chmielewski, którzy zajęli w swoich konkurencjach 4. pozycje.

W finale wyścigu sztafeowego popłynęły: Kornelia Fiedkiewicz (która zastąpiła występującą w eliminacjach Julię Maik), Zuzanna Famulok, Wiktoria Guść i Aleksandra Polańska. Polki uzyskały czas 3:41.01, nieznacznie pokonując dobrze finiszujące Izraelki. Przed nimi w klasyfikacji końcowej znalazły się tylko Węgierki i Dunki.

- Bardzo się cieszę, że razem z dziewczynami wywalczyłyśmy tutaj pierwszy medal dla Polski w pływaniu. Mój wynik może nie do końca był bardzo dobry, ale dałam z siebie wszystko, tak jak każda z nas – mówiła Fiedkiewicz.

Niewiele zabrakło, a na podium oglądalibyśmy dziś również innych Polaków. Czwarta na 100 m stylem klasycznym była Dominika Sztandera. Zawodniczka Juvenii Wrocław długo płynęła na medalowej pozycji i straciła ją dopiero na ostatnich metrach na rzecz Olivii Klint Ipsy. Szwedka okazała się lepsza o dwie setne sekundy (1:07.73 – 1:07.75).

Czwarte miejsce zajął też Krzysztof Chmielewski na 800 m stylem dowolnym. Jego od szczęścia dzieliło tylko piętnaście setnych sekundy. Dokładnie o tyle wyprzedził go trzeci na mecie Zalan Sarkany z Węgier. Na pocieszenie zawodnikowi Muszelki Warszawa pozostał nowy rekord życiowy. Chmielewski pierwszy raz złamał barierę 7 minut i 50 sekund (7:49.44).

Na piątej pozycji na 200 m stylem grzbietowym znalazł się za to Ksawery Masiuk. Reprezentant G-8 Bielany Warszawa nieznacznie poprawił swoje półfinałowe osiągniecie, uzyskując czas 1:57.50.

Aż dwie Polki zaprezentowały się w finale 50 m stylem motylkowym. Na 6. pozycji sklasyfikowana została Paulina Peda, która sprinterski dystans przepłynęła w czasie 26.25 (tylko o setną sekundy wolniejszym od tego z półfinału). Za zawodniczką AZS AWF Katowice znalazła się Anna Dowgiert. Doświadczona reprezentantka Warty Poznań była 8. z wynikiem 26.58.

Ósmy na mecie finału 100 m stylem dowolnym był z kolei Kamil Sieradzki. Nasz kraulista po dobrych występach w eliminacjach i półfinałach tej konkurencji (w obu wyścigach poprawiał rekord życiowy) mógł mieć jednak powody do zadowolenia.

Finałowy występ zanotowała też Aleksandra Knop. Zawodniczka UKS 190 Łódź dopłynęła do mety 400 m stylem zmiennym na 6. miejscu, ale ostatecznie została zdyskwalifikowana.