Najlepsze szczypiornistki Europy zagrają w Polsce

Najlepsze szczypiornistki Europy zagrają w Polsce

To już pewne! Polska została współorganizatorem mistrzostw Europy piłkarek ręcznych, które odbędą się w 2026 roku.  Co najważniejsze, to naszemu krajowi przypadło goszczenie rundy finałowej. Najlepsze szczypiornistki Starego Kontynentu powalczą o medale w katowickim Spodku.

Ogółem europejski czempionat zorganizuje pięć krajów: oprócz Polski są to także Rumunia (miasta Oradea i Kluż-Napoka), Czechy (Brno), Słowacja (Bratysława) i Turcja (Antalya). Turniej odbędzie się w dniach 3-20 grudnia 2026. Wiadomo też, że mecze II rundy gościć będą  Kluż-Napoka i Katowice, a fazę finałową już tylko nasz Spodek.

Początkowo gospodarzem kobiecego turnieju EHF Euro 2026 miała być Rosja. Z powodu napaści na Ukrainę i toczącej się wojny, w czerwcu zeszłego roku europejska federacja zdecydowała, że należy zmienić gospodarza imprezy. Ostatecznie mecze mistrzostw będą gościć wszystkie federacje, które wyraziły na to chęć. W gronie aplikujących krajów była jeszcze Hiszpania, ale ostatecznie wycofała swoją kandydaturę.

W ME wezmą udział 24 drużyny. Dla Polski to już trzecia mistrzowska impreza, którą organizuje, ale pierwsza kobieca. W zeszłym roku gościliśmy mistrzostwa świata mężczyzn, a w 2016 męskie Euro .

– Bardzo cieszymy się, że jeden z najważniejszych turniejów w europejskiej piłce ręcznej ponownie zagości w naszym kraju. Polska będzie głównym organizatorem turnieju. Mistrzostwa zostaną rozegrane u nas od początku do końca. To była trudna sprawa, gdyż negocjacje trwały kilka miesięcy. Każdy chciał mieć weekend finałowy –  komentował prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce Henryk Szczepański.

Polki mają też sporą szansę na grę również na tegorocznym Euro, które będzie mieć miejsce na przełomie listopada i grudnia w Austrii, Szwajcarii i na Węgrzech. Po ich dwóch porażkach z Dunkami, o awansie zdecyduje dwumecz z niżej notowanym Kosowem.  Pierwszy mecz 4 kwietnia w Prisztinie, rewanż 7 kwietnia w Zielonej Górze.

Zanim w 2026 roku ugościmy najlepsze szczypiornistki Europy, czeka nas jeszcze jedna ważna impreza piłki ręcznej. W  czerwcu 2025 roku Polska będzie organizatorem męskich Mistrzostw Świata do lat 21.

 

Zdjęcie: Wikimedia

Artykuły powiązane