W sobotę Memoriał Janusza Kusocińskiego

Ewa Swoboda

18 maja lekkoatleci rywalizować będą w jubileuszowej edycji ORLEN Memoriału Janusza Kusocińskiego. Arena zmagań będzie Stadion Śląski w Chorzowie.

– Wystartuje u nas wielu świetnych zawodników światowego formatu. Oni są gwarantem znakomitego poziomu sportowego. Oczywiście nie zabraknie polskich gwiazd. Będzie Piotrek Lisek w skoku o tyczce, na 100 metrów pobiegnie ulubienica kibiców Ewa Swoboda, na 400 metrów wystartuje Justyna Święty-Ersetic – zapowiada dyrektor wydarzenia Sebastian Chmara.

Jedną z najważniejszych konkurencji 70. Memoriał Janusza Kusocińskiego będzie rzut młotem kobiet. Na liście startowej tej konkurencji znalazły się czwarta zawodniczka mistrzostw świata Azerka Hanna Skydan, czwarta na igrzyskach w Tokio Francuzka Alexandra Tavernier. Polscy kibice będą czekać na pierwszy w sezonie start supergwiazdy tej konkurencji, czyli Anity Włodarczyk.

– Anita Włodarczyk to zawodniczka, której w zasadzie nie trzeba przedstawiać. Trzy złote medale olimpijskie, osiem złotych krążków mistrzostw Europy i świata, rekord świata. Gwiazda światowego formatu rozpocznie olimpijski sezon właśnie podczas 70. ORLEN Memoriału Janusza Kusocińskiego – mówi Sebastian Chmara.

Dużo emocji czekać będzie też na bieżni. Jedną z bardziej interesujących konkurencji będzie na niej bieg na 110 metrów przez płotki. Polscy płotkarze należą do europejskiej czołówki – przed rokiem w finale mistrzostw Europy w hali biegali Krzysztof Kiljan oraz Jakub Szymański, który sezon halowy 2024 zakończył z kolei rekordem kraju i finałem mistrzostw świata.

Termin tegorocznego ORLEN Memoriału Janusza Kusocińskiego został dostosowany do kalendarza międzynarodowego. Start na Stadionie Śląskim umożliwi walkę o minima na najważniejsze imprezy sezonu 2024.

– Nigdy w historii Memoriał Kusocińskiego nie był organizowany na tak wczesnym etapie sezonu. Ten rok jest jednak specyficzny, w czerwcu są mistrzostwa Europy. Zawodnicy szukają zatem startów już w połowie maja. My dajemy szansę na start w dobrych warunkach i możliwość walki o godne punkty do rankingu World Athletics – tłumaczy współorganizujący wydarzenie Tomasz Majewski.

Zaliczany do cyklu World Athletics Continental Tour Silver jubileuszowy 70. ORLEN Memoriał Janusza Kusocińskiego będzie pierwszym międzynarodowym mityngiem lekkoatletycznym o tak wysokiej randze rozgrywanym w Polsce w sezonie 2024.

 

Zdjęcie: Marek Biczyk / Polski Związek Lekkiej Atletyki


Udostępnij ten artykuł na swoim profilu:

Artykuły powiązane