W czwartek rozpoczną się Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce

lekkoatletyka Mistrzostwa Polski

Ponad 665 zawodników zgłoszono do jubileuszowej setnej edycji lekkoatletycznych mistrzostw Polski, które w czwartek startują na stadionie imienia Zdzisława Krzyszkowiaka w Bydgoszczy.

Wybór stadionu w Bydgoszczy na arenę jubileuszowych mistrzostw Polski był – jak przyznaje prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Henryk Olszewski – naturalną decyzją. Miasto od lat jest gospodarzem licznych wydarzeń o randze krajowej i międzynarodowej, a tutejszy stadion przez lata był wizytówką polskiej lekkoatletyki na świecie.

– To będą takie zawody ostatniej szansy w kontekście walki o przepustki do Paryża. Po mistrzostwach zamyka się okres kwalifikacyjny do igrzysk – mówi prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Henryk Olszewski.  

– Bydgoszcz była naturalnym kandydatem do organizacji jubileuszowych mistrzostw. Dlatego też z wielką radością przyjąłem wspólną inicjatywę władz miejskich z prezydentem Rafałem Bruskim na czele oraz lokalnych struktur lekkoatletycznych pod kierownictwem Krzysztofa Wolsztyńskiego dotyczącą organizacji w ich mieście tego wyjątkowego wydarzenia – mówi prezes Olszewski.

Jak dodaje sternik polskiej lekkiej atletyki zawody w Bydgoszczy w wymiarze sportowym będą odgrywać bardzo istotną rolę w kontekście kwalifikacji do paryskich igrzysk.

– Podczas mistrzostw Polski w Bydgoszczy tak naprawdę zamkniemy okres kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich w Paryżu. Zawody będą ostatnią szansą na wywalczenie minimów czy dużych, wartościowych, punktów do rankingu. To gwarancja wysokiego poziomu sportowego, a dla kibiców dużych emocji – zapewnia prezes Olszewski.

Dumy z faktu goszczenia jubileuszowych mistrzostw nie kryje też szef lokalnych struktur lekkoatletycznych, czyli prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki Krzysztof Wolsztyński.

– Po udanym memoriale Ireny Szewińskiej czekają nas w Bydgoszczy kolejne sportowe emocje, kolejny lekkoatletyczny spektakl. Ten będzie bardzo wyjątkowy, bo to setne mistrzostwa Polski. Nie wyobrażałem sobie żeby to wydarzenie mogło odbyć się w innym miejscu niż stadion Zawiszy w Bydgoszczy. Zbyt mocno obiekt przy Gdańskiej jest powiązany z historią mistrzostw Polski, aby ta jubileuszowa edycja mogła odbyć się gdzieś indziej niż tutaj – mówi Wolsztyński.

Na starcie jubileuszowej imprezy stanie ponad 665 zawodników z całej Polski. W tym gronie nie zabraknie rzecz jasna wielkich gwiazd lekkiej atletyki. Do Bydgoszczy przyjadą medaliści olimpijscy, sportowcy którzy stawali na podiach mistrzostwa świata i Europy. Wśród nich młociarz Wojciech Nowicki.

– Mistrzostwa Polski to zawsze ważny start. Pamiętam doskonale pierwsze zwycięstwo w tej imprezie, które wywalczyłem w 2017 roku w moim rodzinnym Białymstoku. Zdobycie złotego medalu na jubileuszowych setnych mistrzostwach byłoby wielką sprawą. Nie będzie to jednak łatwe zadanie. Wysoką dyspozycję ma Paweł Fajdek i ostatnio w Bydgoszczy, na memoriale Szewińskiej mnie pokonał. Postaram się o rewanż – zapewnia Nowicki.

 

Zdjęcie: Grzegorz Kowalski 


Udostępnij ten artykuł na swoim profilu:

Artykuły powiązane