Polskie sztafety powalczą o Paryż. Wiemy, kto pojedzie na MŚ

lekkoatletyka

Podczas igrzysk w Tokio lekkoatletyczne sztafety dały nam dwa medale. Teraz przed nami mistrzostwa świata sztafet, które w tym roku są zarazem kwalifikacjami olimpijskimi. Poznaliśmy właśnie skład polskiej reprezentacji, w której znalazło się 26 zawodników. To oni będą rywalizować w dalekim Nassau, na Wyspach Bahama. MŚ odbędą się w dniach 4-5 maja.

– Zawody na Bahamach traktujemy ze wszech miar priorytetowo. Najpierw lecimy na dwutygodniowe zgrupowanie aklimatyzacyjne organizowane w Miami, tak aby odpowiednio przygotować się do startu w innej strefie czasowej oraz warunkach klimatycznych –  mówi trener żeńskiej sztafety 4 x 400 metrów Aleksander Matusiński.

Na MŚ w Nassau zakwalifikowało się wszystkie pięć sztafet: kobiece i męskie 4x100 i 4x400 metrów oraz mieszana 4x400 metrów. Sprawa jest prosta: aby wystąpić za kilka miesięcy na letnich igrzyskach w Paryżu trzeba znaleźć się wśród 14 najlepszych sztafet w każdej z konkurencji MŚ. Awans wywalczą też po dwie najlepsze drużyny na podstawie listy wyników World Athletics.  – Ośrodek, do którego się udajemy, wygląda imponująco. Mam nadzieję, że dobre warunki treningowe oraz logistyczne przyczynią się do sukcesów w Nassau i wszystkie sztafety znajdą się w czołowej „14” co da im przepustkę do Paryża – dodaje trener Matusiński.

I przypomina, że pierwszy raz MŚ sztafet mają taki wielkie znaczenie. Wcześniej nie były kwalifikacją olimpijską, a Polacy startowali w Nassau nawet dwa dni po długiej podróży.

Największymi nieobecnymi w polskiej kadrze są dwie specjalistki w biegu na 400 metrów: mistrzyni olimpijska z Tokio w sztafecie mieszanej Małgorzata Hołub-Kowalik, która buduje formę po urodzeniu dziecka oraz srebrna medalistka z Tokio w sztafecie 4x400 m Anna Kiełbasińska, która leczy kontuzję.

Ogółem w kobiecej reprezentacji znalazły się: Martyna Kotwiła (RLTL Optima Radom), Magdalena Niemczyk (UKS Tiki-Taka Kolbuszowa), Monika Romaszko (KS Agros Zamość), Magdalena Stefanowicz (KS AZS AWF Katowice), Ewa Swoboda (KS AZS AWF Katowice) i Kryscina Cimanouska (KS AZS AWF Warszawa) w sztafecie 4x100 metrów oraz Iga Baumgart-Witan (BKS Bydgoszcz), Aleksandra Formella (SKLA Sopot), Kinga Gacka (BKS Bydgoszcz), Natalia Kaczmarek (KS Podlasie Białystok), Marika Popowicz-Drapała (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL), Justyna Święty-Ersetic (KS AZS AWF Katowice) i Alicja Wrona-Kutrzepa (AZS UMCS Lublin) w sztafecie 4x400 m.

Wśród panów powołani zostali: do sztafety 4x100 m Albert Komański (CWKS Resovia Rzeszów), Przemysław Słowikowski (MKL Szczecin), Oliwer Wdowik (CWKS Resovia Rzeszów), Patryk Wykrota (KS Stal LA Ostrów Wielkopolski), Marek Zakrzewski (AML Słupsk) i Łukasz Żok (ALKS AJP Gorzów Wielkopolski), a w sztafecie 4x400 Igor Bogaczyński (MKL Jarocin), Kajetan Duszyński (AZS Łódź), Patryk Grzegorzewicz (AZS UMCS Lublin), Mateusz Rzeźniczak (MKS Aleksandrów Łódzki), Daniel Sołtysiak (OŚ AZS Poznań), Maksymilian Szwed (AZS Łódź) i Karol Zalewski (KS AZS UWM Olsztyn).

Wśród tych atletów indywidualnie jedynie Kaczmarek w biegu na 400 m i Swoboda na 100 m wypełniły do tej pory minimum olimpijskie.

Podczas ostatnich igrzysk Tokio 2020, rozegranych w 2021 roku, mistrzami olimpijskimi zostali członkowie sztafety mieszanej 4x400 metrów: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Kajetan Duszyński oraz biegnący w eliminacjach Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik i Dariusz Kowaluk. Wicemistrzostwo olimpijskie stało się z kolei udziałem naszej kobiecej sztafety 4x400 metrów w składzie: Natalia Kaczmarek, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Justyna Święty-Ersetic oraz biegnąca w eliminacjach Anna Kiełbasińska.

 

Zdjęcie: Wikimedia


Udostępnij ten artykuł na swoim profilu:

Artykuły powiązane