Polskie sprinterki błyszczą na początku sezonu!

Trwający obecnie halowy sezon lekkoatletyczny odbywa się pod dyktando polskich sprinterek. W europejskim rankingu biegu na 60 metrów trzy z nich plasują się w pierwszej dziesiątce.

Liderką rankingu jest nasza gwiazda biegów krótkich Ewa Swoboda. Finalistka zeszłorocznych mistrzostw świata z Budapesztu w biegu na 100 metrów zaczęła sezon od mocnego uderzenia. W łódzkiej Atlas Arenie podczas mityngu ORLEN CUP najpierw wygrała bieg półfinałowy na 60 metrów w czasie 7.08, a po kilkudziesięciu minutach spisała się jeszcze lepiej. W finale pokonała krótki sprint w czasie 7.04. Tuż za nią ze stratą 0,01 sekundy wpadła na metę reprezentantka Włoch Zaynab Dosso. Wynik Swobody jest najlepszy nie tylko w Europie, ale również na świecie.

Początek sezonu jest bardzo obiecujący również dla Magdy Stefanowicz. Wicemistrzyni Europy w sztafecie 4x100 metrów z Monachium (2022) podczas mityngu cyklu World Athletics Indoor Tour Bronze w Dortmundzie wygrała bieg na 60 metrów po świetnym finiszu w czasie nowego rekordu życiowego – 7.22, minimalnie pokonując Niemkę Alexandrę Burghardt. Tydzień później powtórzyła ten rezultat podczas mityngu w Astanie (Kazachstan), przegrywając jedynie z zawodniczką Bahamów Anthonique Strachan. Początkowo organizatorzy podali czas 7.10, który po niespełna godzinie został skorygowany na 7.22, dając Magdzie 9. miejsce w europejskich tabelach.

Do poziomu swoich rodaczek dostosowała się Kryscina Cimanouska, która podczas mityngu w Luxemburgu przebiegła dystans 60 metrów w czasie 7.21, awansując na 7. lokatę na Starym Kontynencie. Wysoką formę potwierdziła również w ostatni weekend nasza mistrzyni Europy w biegu na 100 metrów przez płotki Pia Skrzyszowska. W Atlas Arenie dwukrotnie przebiegła 60 metrów przez płotki w 7.85, zostając tym samym liderką europejskich tabel w tej konkurencji.

Imprezą docelową sezonu halowego będą odbywające się w dniach 1-3 marca br. w Glasgow Mistrzostwa Świata.