Niezwykłe wyróżnienie Ewy Swobody. Atletka została... lalką Barbie

Ewa Swoboda

To bez wątpienia najpopularniejsza seria lalek na świecie, którą zna chyba każde dziecko. Teraz do grona przeróżnych lalek Barbie dołączy... Ewa Swoboda! Polska lekkoatletka znalazła się w gronie dziewięciu sportsmenek, które będą odwzorowane w formie tych zabawek.

Trudno w to uwierzyć, ale lalka Barbie ma już ponad 65 lat. Stworzyła ją pod koniec 1958 roku Amerykanka Ruth Handler, a już w marcu następnego roku plastikowa zabawka trafiła do sklepów i z miejsca stała się hitem. Imię lalki to zdrobnienie od Barbary, córki Handler. W pierwszym roku sprzedano 350 tysięcy egzemplarzy, a pierwsza Barbie ubrana była w strój kąpielowy.

Teraz dziewięć wybitnych kobiecych gwiazd sportu będzie mieć swoje lalki. Wszystko ma zaś szczytny cel: inicjatywa ma promować wzorce do naśladowania wśród kobiet w sporcie przed igrzyskami olimpijskimi w Paryżu. – Rzucając światło na tych inspirujących sportowców i ich historie, mamy nadzieję utwierdzić przekonanie, że każda młoda dziewczyna zasługuje na możliwość realizowania swoich pasji i przekształcania swoich marzeń w rzeczywistość –  powiedziała przedstawicielka Barbie Krista Berger.

Wśród wybitnych sportsmenek znalazła się polska lekkoatletka Ewa Swoboda. 26-latka to m.in. wicemistrzyni Europy w sztafecie 4x100 metrów z Monachium w 2022 roku, tegoroczna halowa wicemistrzyni świata z Glasgow i zeszłoroczna mistrzyni igrzysk europejskich w Krakowie.

– Jestem przeszczęśliwa, że Barbie doceniła moją historię i wyróżniła mnie obok ośmiu innych niesamowitych sportsmenek z całego świata tytułem Barbie Role Model. Wciąż nie mogę w to uwierzyć! Jako mała dziewczynka bawiłam się lalkami, a teraz mam własną lalkę Barbie, która wygląda jak ja - jedyny taki egzemplarz na świecie – skomentowała Swoboda na swoim Instagramie. Jako lalka ubrana jest w jasnofioletowy strój do biegania. Podobny miała na sobie podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej w Chorzowie w 2023 roku, gdy złamała barierę 11 sekund w biegu na 100 metrów.

Pozostałe sportsmenki, które będą mieć swoje lalki, to: amerykańska tenisistka Venus Williams, kanadyjska piłkarka Christine Sinclair, australijska piłkarka Mary Fowler, francuska bokserka Estelle Mossely, meksykańska gimnastyczka Alexa Moreno, brazylijska gimnastyczka Rebecca Andrade, hiszpańska paratriatlionistka Susana Rodriguez i włoska pływaczka Federica Pellegrini.

– Przez całą karierę kierowała mną idea rozbijania szklanych sufitów i pozostania wiernej sobie, a misja Barbie bardzo pasuje do tego etosu – podsumowała akcję  starsza z sióstr Williams.

Niestety, kolekcjonerzy lalek będą musieli obejść się smakiem, bo lalki przestawiającej Ewę Swobodę nie będzie można kupić. Powstał tylko jeden egzemplarz. Wcześniej swoje lalki Barbie dostały  m.in.  trzykrotna mistrzyni olimpijska w rzucie młotem Anita Włodarczyk, podróżniczka Martyna Wojciechowska i Iwona Blecharczyk, znana jako „Trucking Girl”, twórczyni kanału na YouTube o tej nazwie.

 

Zdjęcie: screen Instagram


Udostępnij ten artykuł na swoim profilu:

Artykuły powiązane