Lekkoatletyka: Witek mocno otwiera sezon. Minimum na Mistrzostwa Europy zapewnione

Lekkoatletyka: Witek mocno otwiera sezon

Podczas rozgrywanego w portugalskiej Leirii Pucharu Europy w rzutach najbardziej wartościowy rezultat wśród "Biało-Czerwonych" uzyskała Marcelina Witek. Oszczep posłany na odległość 60.08 m zapewnił jej przepustkę na czerwcowe Mistrzostwa Europy.

 

Pierwszy dzień

Marcelinie Witek-Konofał start w Portugalii przyniósł najlepszy wynik od sezonu 2018. Polka, która w ostatnich latach mierzyła się z kontuzjami oraz przerwała karierę ze względu na macierzyństwo uzyskała w sobotnie popołudnie wynik 60.08. Tym samym oszczepniczka ze Słupska wypełniła minimum na czerwcowe mistrzostwa Europy w Rzymie.

– Wreszcie wracam i wracam zdrowa. Po tylu latach bardzo to doceniam. Wynik jest spełnieniem założonego przed startem zadania. Żałuję tego drugiego rzutu w granice 60 metrów, który został moim zdaniem niesłusznie uznany za nieważny. Takie jest życie, ale ja jestem ostatecznie bardzo zadowolona. Teraz wracam do rodziny, po miesiącu nieobecności będę nadrabiać czas z mężem i synkiem – powiedziała Marcelina Witek-Konofał.

W ostatecznej klasyfikacji rzutu oszczepem Witek-Konofał została sklasyfikowana na czwartym miejscu i zdobyła 1119 punktów do rankingu olimpijskiego. Na jedenastym miejscu zmagania zakończyła Maria Andrejczyk. Polka rzuciła 55.04 i na pół metku konkursu wycofała się z dalszej rywalizacji.

Cenne zwycięstwa w Leirii odnieśli polscy młodzieżowcy. W trwającym blisko 4 godziny konkursie rzutu młotem najlepszy, z wynikiem 71.52, był Dawid Piłat. Konkurs pchnięcia kulą U23 wygrała z kolei Zuzanna Maślana. Polka w najdalszej próbie uzyskała rezultat 17.08. Siódma w rzucie oszczepem U23 była Gabriela Andrukonis (48.48).

Siódmy wynik konkursu A rzutu dyskiem – 59.91 – uzyskał Robert Urbanek. Dwie lokaty niżej, z wynikiem 58.83, został sklasyfikowany Oskar Stachnik. W rozegranych w niesprzyjających warunkach atmosferycznych konkursach rzutu młotem na trzynastym miejscu – z wynikiem 71.93 – został sklasyfikowany Marcin Wrotyński, a na dwudziestym trzecim Tomasz Ratajczyk (66.31). 

 

Drugi dzień

Polska dyskobolka Daria Zabawska w trzeciej serii rzutów uzyskała wynik 60.63. To jej siódmy wynik w karierze i najlepszy uzyskany na tak wczesnym etapie sezonu. Zabawska zajęła siódmą lokatę. Konkurs wygrała Irina Rodrigues, która wynikiem 66.60 poprawiła rekord Portugalii i została liderką światowych tabel. Startująca w grupie B Weronika Muszyńska miała jedną mierzoną próbę na 53.87.

Cyprian Mrzygłód we wszystkich próbach konkursu oszczepników przekraczał 75 metrów, a w najdalszej osiągnął 79.02. To pozwoliło mu zająć piąte miejsce. Najlepszy w konkursie rzutu oszczepem mężczyzn był Artur Felfner (81.89). Z rywalizacji wycofał się – z powodu drobnego urazu kostki – Marcin Krukowski. Startujący w kategorii U23 Eryk Kołodziejczak zajął odległe miejsce z wynikiem 66.24.

W rywalizacji młociarek ósmy wynik uzyskała Aleksandra Śmiech (67.12), a dziesiąty Ewa Różańska (66.72). Wśród zawodniczek z kategorii U23 dziewiąta była Aleksandra Nowaczewska (62.82).

Szymon Mazur zajął jedenaste miejsce wśród kulomiotów pchając 18.58. Na trzynastym miejscu rywalizację wśród zawodników z kategorii U23 zakończył Mateusz Helman (16.21).

Dyskobol Wojciech Lewkowicz uzyskując wynik 48.65 zajął 13. miejsce w konkursie U23.

Pełne wyniki Pucharu Europy w rzutach dostępne są pod adresem:
https://live.european-athletics.com/LEI2024/lrs/home


Zdjęcie: PZLA

Artykuły powiązane