Czykier z minimum olimpijskim, Szymański z minimum na ME. Płotkarze w gazie

Damian Czykier

Bieg na 110 metrów przez płotki był ozdobą sobotnich lekkoatletycznych zawodów na stadionie AWF w Warszawie. Damian Czykier z wynikiem 13.27 zdobył przepustkę do Paryża. Drugi na mecie Jakub Szymański zapewnił sobie prawo startu na ME w Rzymie.

Obaj wysoką formę zasygnalizowali w eliminacjach. Czykier przebiegł dystans 110 metrów przez płotki w czasie 13.42, a Szymański uzyskał 13.55. W finale było jeszcze lepiej. Pierwszy z płotkarzy przeciął kreskę z drugim najlepszym wynikiem w karierze 13.27, który jest lepszy o 0,05 s od minimum olimpijskiego. To aktualnie najlepszy czas w Europie w tej konkurencji. Dobrze zaprezentował się też Szymański, który ustanowił swój nowy rekord życiowy - 13.45, dzięki któremu awansował na drugie miejsce w tabelach europejskich sezonu 2024. Wynik ten daje mu prawo startu na mistrzostwach Starego Kontynentu w Rzymie.

W sobotę rywalizowano również na innych obiektach lekkoatletycznych. W Olkuszu rozegrano Memoriał Czesławy Mentlewicz, gdzie w biegu na 800 metrów świetnie spisał się Filip Rak. Nasz średniak wygrał rywalizację na dwa okrążenia z nowym rekordem życiowym - 1:45.97. Za nim dobiegli do mety Maciej Wyderka (1:47.15) oraz Jakub Augustyniak (1:48.34). Minimum na ME wynosi 1:45.20.

W Karlsruhe wysoką formę potwierdziła biegaczka długodystansowa Olimpia Breza. W biegu na 5000 metrów Polka zajęła siódme miejsce, a uzyskany przez nią czas 15:28.13 jest o blisko 5 sekund lepszy od dotychczasowego rekordu Polski do lat 23.