Koszykarze na ósmym miejscu Mistrzostw Europy do lat 20

koszykówka

Reprezentacja Polski do lat 20 mężczyzn zakończyła swoje występy na EuroBaskecie w Gdyni porażką z Hiszpanią 80:107, zajmując ostatecznie ósme miejsce w turnieju.

Ósme miejsce w Europie to najlepszy wynik w historii tej kategorii wiekowej dla Biało-Czerwonych. Choć celem było utrzymanie w dywizji A, drużyna miała nadzieję na więcej po emocjonujących meczach fazy pucharowej.

Rywal Polaków o 7. miejsce - Hiszpania, uważana za głównego pretendenta do złota, przegrała w ćwierćfinale z Francją po dramatycznym rzucie na zakończenie meczu.

Mecz z Polską od początku układał się po myśli rywali. Szybko narzucili swoje tempo gry, zdobywając znaczną przewagę dzięki dynamicznej grze i skutecznym akcjom. MVP mistrzostw świata sprzed roku, Izan Almansa, wprowadził Hiszpanów na prowadzenie 17:6. Maciej Nagel próbował odpowiedzieć punktując spod kosza i z linii rzutów wolnych, zmniejszając na chwilę stratę do pięciu punktów.

Niestety, rywale kontynuowali swoją dobrą grę. Almansa wspierany przez Lucasa Langaritę utrzymywał wysoką skuteczność z gry, a Hiszpanie dominowali w polu trzech sekund.

Jakub Szumert starał się odrabiać straty, zdobywając 7 punktów w drugiej kwarcie, ale przestój 0:14 pozwolił Hiszpanom jeszcze bardziej zwiększyć przewagę.

W drugiej połowie obraz gry się nie zmienił. Hiszpanie, prowadząc komfortowo, kontrolowali wynik i seryjnie zdobywali punkty. Polacy mieli momenty dobrej gry, ale nie były one wystarczające do zmniejszenia strat.

Izan Almansa zakończył mecz z 23 punktami, 7 zbiórkami i 5 asystami. Najlepszym zawodnikiem w polskiej drużynie był Jakub Andrzejewski z 14 punktami. Janusz Ratowski zdobył 10 punktów i 7 zbiórek.

Mistrzostwa Europy do lat odbyły się w Gdyni. W decydującym spotkaniu Francja po zaciętej końcówce pokonała Słowenię 82:78, choć przegrywała przez znaczną część meczu. Brązowy medal wywalczyła Grecja. Do dywizji B spadły Turcja, Macedonia oraz Czarnogóra.