Świetny występ Zofii Tuły, Polacy z 5 medalami podczas Pucharu Świata w kajakarskim freestyle'u

kajakarstwo

Zofia Tuła zdobyła ponad tysiąc punktów i wygrała pierwszą tegoroczną edycję Pucharu Świata w kajakarskim freestyle'u! Łącznie biało-czerwoni w dwóch startach zdobyli pięć medali.

W minionym tygodniu rozpoczął się cykl Pucharu Świata we Freestyle'u Kajakowym. Dwie pierwsze edycje rozegrano w niemieckiej miejscowości Plattling na fali Isar Welle. Planowo kajakarze rywalizować mieli na rzece Isar między 26, a 28 maja oraz 30 maja, a 2 czerwca.

Magiczna granica tysiąca złamana!

We Freestyle'u Kajakowym przekroczenie noty tysiąca punktów za przejazd w zawodach najwyższej rangi ICF uznawane jest za nie lada wyczyn. W przeszłości dokonywali tego tylko mężczyźni. Nasza zawodniczka dołączyła do tego grona, pokonując w finale pierwszej edycji Pucharu Świata mistrzynię globu z 2022 roku Ottilie Robinson-Shaw z Wielkiej Brytanii. Trzecie miejsce powędrowało do Niemki Merle Hauser, a stawkę finalistek uzupełniły - mistrzyni Świata z 2019 roku Japonka Hitomi Takaku i mistrzyni świata juniorek z 2022 Abby Holcombe ze Stanów Zjednoczonych

W konkurencji mężczyzn w finale pierwszych zawodów mieliśmy dwóch reprezentantów Polski. Najwyżej oceniono przejazd  brązowego medalisty MŚ z 2022, Brytyjczyka Harrego Prica. Drugie miejsce wywalczył reprezentant Francji Tom Dolle. Nasz wicemistrz świata z 2022 roku Tomasz Czaplicki w ostatniej próbie finałowej wskoczył na podium i wywalczył brąz. Drugi z naszych reprezentantów Bartosz Czauderna zajął 5 miejsce.

Fala powodziowa przerywa finałową edycję Pucharu Świata

Pikanterii i napięcia w trakcie rywalizacji dodawały warunki atmosferyczne, a przede wszystkim dynamicznie zmieniający się poziom wody w rzece Isar. Zawodnicy podczas startów musieli na bieżąco dostosowywać się do zmiennych warunków. W eliminacjach pierwszej edycji PŚ poziom wody był idealny, by następnie opaść, a potem znowu urosnąć.  Niestety drugi start Pucharu Świata nie został zrealizowany w całości z powodu zbliżającej się fali kulminacyjnej i ryzyka powodzi.

Tuż po rozegraniu eliminacji mężczyzn i kobiet seniorów komitet zawodów oficjalnie poinformował o podjętej decyzji o odwołaniu ćwierćfinałów, półfinałów i finałów, uznając tym samym wyniki uzyskane w tej fazie zawodów za końcowe. Po eliminacjach w konkurencji K1 kobiet  Zofia Tuła zajmowała 3. miejsce, co dało jej brązowy medal. Zwyciężyła Hitomi Takaku z Japonii, a druga była Ottilie Robinson-Show z Wielkiej Brytanii

W konkurencji K1 mężczyzn po eliminacjach na prowadzeniu był srebrny medalista pierwszej edycji - Tom Dolle, a za nim sklasyfikowano kolejno - Tomasza Czaplickiego i Bartosza Czaudernę.

Łącznie w obu startach Zofia Tuła i Brytyjka Ottilie zdobyły 190 punktów w rankingu. W klasyfikacji generalnej prowadzi jednak ta druga z uwagi na to, że w drugim starcie uzyskała wyższy wynik.