Kajakarka górska Hanna Danek ze srebrem na mistrzostwach świata juniorów

kajakarstwo Hanna Danek

17-letnia Hanna Danek wywalczyła srebrny medal wśród juniorek w konkurencji K1 podczas rozgrywanych w Liptowskim Mikulaszu Młodzieżowych Mistrzostw Świata w kajakarstwie górskim.

W Mistrzostwach Świata juniorów oraz U23 uczestniczyła 19-osobowa kadra Polski. Do kraju biało-czerwoni powrócą z jednym krążkiem zdobytym przez Hannę Danek. Blisko podium była również drużyna juniorów w kanadyjkach, która zajęła najgorsze dla sportowca 4. miejsce.

Nasza najlepsza juniorka w konkurencji K1 najpierw zajęła 13. miejsce w przejeździe kwalifikacyjnym, które dało jej pewny awans do półfinału. Tam biało-czerwona uplasowała się, mimo aż 6 karnych sekund, na 8. pozycji i awansowała do finału. W decydującej rozgrywce Polka ani razu nie dotknęła bramki, co pozwoliło jej na zajęcie drugiego miejsca. Szybsza była tylko Czeszka Klara Mrazkova, a tuż za naszą zawodniczką finiszowała Włoszka Caterina Pignat.

W indywidualnych finałach znalazła się jeszcze dwójka biało-czerwonych. Krzysztof Książek zajął 5. miejsce wśród juniorów w konkurencji C1, a do medalu zabrakło mu 2,17 s. Natomiast na 7. lokacie w finale K1 kategorii U23 uplasowała się Dominika Brzeska.

W zmaganiach drużyn najlepiej spisali się juniorzy w kanadyjce. Krzysztof Książek, Igor Puczel i Piotr Biernat byli o krok od medalu. Nie dość, że zajęli najgorsze dla sportowca 4. miejsce, to do brązu zabrakło im zaledwie 7 setnych sekundy. W pozostałych drużynach wyniki były gorsze. Na niezłym, 6. miejscu znalazły się biało-czerwone w kanadyjce U23. W tej samej konkurencji 9. lokatę zajęli panowie. Z kolei na 12. pozycjach znalazły się obie drużyny w konkurencji K1 U23.