Bogate żniwa medalowe polskich kajakarzy na mistrzostwach Europy

kajakarstwo

Sobota była niezwykle udana dla Polaków startujących w węgierskim Szegedzie w mistrzostwach Europy w kajakowym sprincie. Biało-czerwoni wywalczyli tego dnia pięć srebrnych i jeden brązowy medal.

Dwa srebrne krążki wywalczyła polska dwójka kanadyjkarek Dorota Borowska i Sylwia Szczerbińska – najpierw na dystansie pięciuset metrów, a później na dystansie dwustu metrów. Polki od niedawna pływają razem i będę reprezentować Polskę na igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

Również dwa medale – srebrny i brązowy – zdobyły dwie polskie kajakarki Sandra Ostrowska i Katarzyna Kołodziejczyk. W sesji porannej Ostrowska i Kołodziejczyk razem z Justyną Iskrzycką i Julią Olszewską zajęły drugie miejsce w finale czwórek na dystansie 500 metrów, a po południu o trzy setne sekundy wyprzedziły rywalki z czwartego miejsca i wywalczyły brązowy krążek w konkurencji K2 200 metrów.

Ze srebrnego medalu – już drugiego w Szeged – cieszył się także Jakub Stepun, drugi zawodnik w finale rywalizacji w jedynkach na dystansie 200 metrów. Polak o trzy setne sekundy przegrał złoty medal z reprezentantem Ukrainy.

Także srebrny krążek w finale rywalizacji C2 200 metrów wywalczyli polscy kanadyjkarze Aleksander Kitewski i Oleksii Koliadych. Dla tego drugiego zawodnika to już drugi medal na Węgrzech, bo w piątek cieszył się ze złota w C1 200 metrów. Z kolei Kitewski mógł wreszcie uśmiechnąć się w Szegedzie, bo kilka tygodni temu bardzo pechowo przegrał tu kwalifikację olimpijską.

W sobotniej sesji finałowej na tysiąc metrów popłynęła także męska czwórka kajakowa Wojciech Pilarz, Wiktor Leszczyński, Piotr Morawski, Przemysław Rojek, ale Polacy uplasowali się na szóstym miejscu. Pilarz i Leszczyński z kolei rano wygrali finał B w dwójce na pięćset metrów.

Polska ekipa miała w sobotę jeszcze jeden powód do radości – w rozgrywanych jednocześnie mistrzostwach Europy w parakajarstwie brąz w konkurencji KL3 200 metrów wywalczyła Katarzyna Kozikowska.

Mistrzostwa Europy zakończą się w niedzielę.