Bogate plony medalowe naszych kajakarzy-studentów w Mistrzostwach Świata

Kajakarstwo Akademickie Mistrzostwa Świata

W portugalskim Montemor-o-Velho zakończyły się Akademickie Mistrzostwa Świata w kajakarstwie. Polacy popłynęli znakomicie, a do kraju przywiozą 20 medali, w tym dwa w maratonie kajakowym.

Sobotnie zawody rozpoczęły się znakomicie, bo od… trzech brązowych medali dla Polaków! Najpierw trzeci na metę w K-1 przypłynął Mikołaj Walulik, a za chwilę w tej samej konkurencji sukces powtórzyła Weronika Marczewska. W C-1 natomiast krążek z najmniej cennego kruszcu przypadł Gracjanowi Michalakowi.

– To dla mnie i trenerów duże zaskoczenie – stwierdził Walulik. – W rankingu miałem dopiero piąty czas i nie spodziewałem się, że wjadę na trzecie miejsce. To był mój bieg życia na 500 metrów. Jestem zaskoczony poziomem tych zawodów, który jest zdecydowanie większy, niż dwa lata temu w Bydgoszczy.

– Bieg był bardzo ciężki. Już myślałem, że zabraknie mi sił, ale to, co wypracowałem na środku wyścigu wystarczyło. Wywalczyłem medal na każdym dystansie, na którym startowałem, więc te mistrzostwa mogę zaliczyć do udanych – dodał Michalak.

Kolejny medal dołożyli Wojciech Pilarz i Wiktor Leszczyński. W K-2 zdobyli srebro, a to wciąż nie było dno worka z krążkami. Brązowy medal w K-4 wywalczyły Zuzanna Błażejczak, Anna Mielnik, Julia Krajewska i Marczewska.

Przyszedł też czas na kolejne złote medale reprezentantów Polski. Wywalczyły je osady K-4 (Piotr Morawski, Pilarz, Leszczyński i Jarosław Kajdanek), męska C-2, czyli Adrian Kłos i Michalak oraz żeńska C-2 – Katarzyna Szperkiewicz i Patrycja Mendelska.

– To był bardzo przyjemny wyścig, komfortowy. Przyjechałyśmy tutaj po to złoto i chciałyśmy poczuć się w tym wyścigu. Na pewno będziemy ten medal długo i dobrze wspominać. Jesteśmy mocną, doświadczoną dwójką, za nami już wiele wyścigów. Liczyłyśmy na piękny wyścig i to spełnienie marzeń, że razem kończymy ten sezon złotym medalem – powiedziały Szperkiewicz i Mendelska.

Na koniec startów sprinterskich kibice mogli podziwiać osady mieszane. Również w tej konkurencji biało-czerwoni wywalczyli medale. W kategorii C-2 drugie miejsce zdobyli Szperkiewicz i Kłos, a w K-2 Morawski i Mielnik brąz. Dodajmy, że w sobotę Mendelska startowała jeszcze w C-1, a na metę przypłynęła piąta. Tę samą lokatę wywalczyły Błażejczak i Julia Górska w K-2.

Łącznie w zawodach sprintu kajakowego w Akademickich Mistrzostwach Świata Polacy zdobyli aż 18 medali, czyli najwięcej ze wszystkich reprezentacji. Bilans sześciu złotych, pięciu srebrnych i siedmiu brązowych dał nam drugie miejsce w klasyfikacji medalowej.

Na koniec całej imprezy odbył się maraton kajakowy. W męskiej kategorii C-1 niespodzianki nie było, bo wygrał… Eryk Wilga, notując dużą przewagę nad drugim na mecie Węgrem Bulcsu Ferenczem. Medal wywalczyła także Paulina Grzelkiewicz, która na metę w wyścigu C-1 przypłynęła druga. W maratonie startowali jeszcze Magdalena Szczęsna (K-1, piąte miejsce) i Wiktor Żarski (K-1), który przegrał walkę o brązowy medal o 0,7 s, co w maratonie jest wynikiem ekstremalnie małym.