Polscy judocy wygrywają klasyfikację medalową podczas Młodzieżowych Mistrzostw Europy

judo

Zakończone w Sofii Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w judo przejdą do historii. W stolicy Bułgarii biało-czerwoni czterokrotnie stawali na podium indywidualnie, zdobyli też jeden krążek w drużynie, dzięki czemu wygrali klasyfikację medalową!

W trakcie mistrzostw złote medale wywalczyły Amelia Ptasińska (63 kg) i Zuzanna Banaszewska (+70 kg). Pierwsza z nich pokonała kolejno: Islandkę Bjarnadottit, Turczynkę Oruc, Belgijkę Deschepper oraz Włoszkę Pagliaro. W półfinale Amelia zwyciężyła Ukrainkę Tsurkan, zaś w finale uporała się ze startującą pod neutralną flagą Martynenko. Banaszewska natomiast zmagania zaczęła od drugiej rundy, w której pokonała Turczynkę Metę. Później okazała się lepsza od Estonki Pogosyan oraz neutralnej judoczki Petruniny. W walce o złoto rozgromiła Francuzkę Minkade-Caguineau.

Kolejne krążki, ze srebrnego kruszcu, dołożyli Barbara Twarowska (48 kg) oraz Jakub Kurowski (60 kg). Plony medalowe zwieńczył występ drużyny mieszanej kobiet i mężczyzn, która zajęła trzecie miejsce w tej od niedawna rozgrywanej konkurencji. Nasi reprezentanci w walce o brąz pokonali Gruzję 4:2. Wcześniej biało-czerwoni co prawda przegrali w drugiej rundzie z Turcją 3:4, ale z racji dotarcia rywali do finału, zyskali szansę w repasażu, którą wykorzystali, triumfując nad Estonią 4:0, a potem Azerbejdżanem 4:3

– Udało nam się zostawić w tyle w rywalizacji drużynowej takie potęgi judo jak Gruzja czy Azerbejdżan, a w klasyfikacji medalowej wyprzedziliśmy Francję. Przed nami mistrzostwa świata, a przy dobrej pracy i dobrym losowaniu, jesteśmy w stanie z tą zdolną młodzieżą daleko zajść – komentował starty biało-czerwonych w Sofii trener kadry Tomasz Jopek.