Hokeiści wracają na salony! Dwie dekady hokejowych bojów o Elitę

hokej

W 2002 roku na Mistrzostwach Świata w Szwecji, mimo zdecydowanych zwycięstw w grupie spadkowej nad Włochami 5:1 i Japonią 5:2, Polacy nie utrzymali się w Elicie. W decydującym meczu doznali porażki 2:4 ze Słowenią. Wtedy nawet najwięksi pesymiści nie przypuszczali,  że walka o powrót na hokejowy szczyt będzie tak trudna i długa.

Po kilku latach słabszych występów Biało-Czerwoni zamiast awansu był kolejny spadek tym razem na trzeci poziom rozgrywek do Dywizji 1B. Spowodowany był on przede wszystkim reformą Mistrzostw Świata przez Międzynarodową Federację Hokeja na Lodzie. Światowa czołówka oddaliła się od nas coraz bardziej. Przełomowym momentem było zwycięstwo Polaków w czempionacie Dywizji 1B zorganizowanym w 2022 roku w Tychach, dzięki czemu awansowaliśmy do Dywizji 1A, zaplecza najwyższego poziomu. Rok później byliśmy świadkami udanych Mistrzostw Świata w Wielkiej Brytanii. Gdy podopieczni Roberta Kalabera pokonali 5 maja 2023 roku w Nottingham zespół Rumunii 6:2, to wówczas hokejowa Elita po 22 latach zmagań stała się znowu naszym udziałem.

Z tej okazji Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie przygotowało wystawę „Wracamy na salony!!! Dwie dekady hokejowych bojów o elitę”. Prezentuje ona zdjęcia, medale, puchary i inne ciekawe obiekty ilustrujące powrót naszych zawodników do światowej czołówki. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Polskiego Związku Hokeja na Lodzie, Pana Łukasza Kujawskiego (jednego z największych w Polsce pasjonatów hokeja) oraz samych sportowców - byłych oraz obecnych reprezentantów kraju. Przed Biało-Czerwonymi na zbliżających się Mistrzostwach Świata w Czechach bardzo trudne zadanie – utrzymanie stanu posiadania. A wszystko zacznie się od pojedynku z  Łotwą 11 maja w Ostrawie.

 

Zdjęcie: materiał prasowy


Udostępnij ten artykuł na swoim profilu:

Artykuły powiązane