Alfa Gorzów Wielkopolski z Pucharem Polski w piłce wodnej

W sobotę i niedzielę rozgrywana była rywalizacja w ramach PKP Cargo Pucharu Polski w piłce wodnej. Areną zmagań było Centrum Sportowo-Rehabilitacyjne Słowianka w Gorzowie Wielkopolskim.

Do walki o końcowy triumf ruszyły cztery najlepsze zespoły pierwszej rundy trwającego sezonu ekstraklasy w piłce wodnej. System rozgrywek jest prosty – półfinał, a potem w zależności od uzyskanego rezultatu – mecz o 3. miejsce lub finał. W pierwszym z pojedynków Alfa Gorzów Wielkopolski zmierzyła się z Job Center Mega-Invest Poland WTS Polonią Bytom. Ten był niezwykle zacięty, ostatecznie to jednak gorzowianie po zwycięstwie 13:12 mogli cieszyć z awansu do wielkiego finału. W drugiej z rywalizacji mistrzowie Polski z Nekera AZS Uniwersytet Warszawski zagrali z Waterpolo Poznań. Po pierwszej kwarcie warszawianie prowadzili 4:1, by w drugiej oddać inicjatywę zawodnikom z Wielkopolski, którzy ostatecznie doprowadzili do remisu 5:5. Po trzeciej kwarcie stan remisowy nadal się utrzymywał. Dopiero czwarta odsłona meczu okazała się zdecydowanie lepsza w wykonaniu „Akademików” z Warszawy i to w końcowym rozrachunku oni triumfowali 12:9.

W meczu o trzecie miejsce spotkały się Job Center Mega-Invest Poland WTS Polonia Bytom z Waterpolo Poznań. Jako pierwsi do ataku ruszyli zawodnicy ze Śląska, którzy po pierwszej kwarcie prowadzili 3:1. W drugiej do głosu doszli podopieczni Jacka Maciąga, odrabiając starty, a w ostatniej sekundzie kwarty wyszli na jednobramkowe prowadzenie. W kolejnych częściach meczu rywalizacja toczyła się bramka za bramkę. Efekt? Na 2 minuty i 11 sekund mieliśmy remis 9:9. Wówczas to bytomianie szukali swojej szansy na wyjście na prowadzenie, przeprowadzili oni składną akcję, po której Hugo Velazquez zaskoczył strzegącego bramkę Waterpolo Poznań Pawła Handze. Poznaniacy ruszyli do szaleńczego ataku, ale na niewiele już się to zdało i ostatecznie to Polonia Bytom mogła cieszyć się z trzeciego miejsca.

To jednak był przedsmak tego co czekało w wielkim finale, a tam do rywalizacji stanęli waterpoliści Alfa Gorzów Wlkp. i Nekera AZS Uniwersytet Warszawski, a zatem dwóch najlepszych zespołów tegorocznych rozgrywek. Dodatkowego smaczku temu spotkaniu dodawał fakt, że zawodnicy trenera Marcina Czapli w tym sezonie nie przegrali jeszcze żadnego spotkania na basenie Słowianki. Pierwsza część meczu lepiej ułożyła się dla gorzowian, którzy prowadzili po 8 minutach 2:0. W drugiej kwarcie warszawianie ostro zabrali się do odrabiania strat, ale białoruski bramkarz Alfy Mihail Yazerski dwoił się i troił między słupkami. W końcu ich szarża dała efekt, chwilę później odpowiedzieli jednak podopieczni Czapli. Ostatecznie druga kwarta zakończyła zwycięstwem warszawian 2:1, a wynik całego meczu brzmiał 3:2 dla gorzowian. Początek trzeciej kwarty zaczął się od ich mocnego uderzenia i to oni ponownie wyszli na dwubramkowe prowadzenie. Zawodnicy duetu Marcin Bar i Jakub Bednarek zdawali się nie odpuszczać, niwelując prowadzenie rywali. Na nieco ponad 70 sekund przed końcem trzeciej odsłony Alfa znów prowadziła dwoma bramkami, a 40 sekund później już trzema i stało się jasne, że ostatnia kwarta przyniesie nie mniej emocji niż trzy poprzednie. Gorzowianie przez 24 minuty byli zdecydowanie bardziej aktywni, oddali więcej rzutów, a przede wszystkim byli skuteczniejsi… Od razu po wznowieniu gry waterpoliści Alfy zdołali podwyższyć jeszcze prowadzenie. Chwilę później jednak po rzucie karnym warszawianie zdobyli bramkę, by kilka sekund później tracić już cztery gole do rywala. „Akademicy” próbowali jeszcze odwrócić losy tej batalii, ale już na niewiele to się zdało. Ostatecznie stało się jasne, że lider ekstraklasy, aktualny mistrz kraju i zdobywca Superpucharu Polski musi uznać wyższość znakomicie prezentującego się tego dnia zespołu Alfy Gorzów Wielkopolski, który tym samym sięgnął po krajowy puchar. To dla nich historyczny triumf w tych rozgrywkach!

Obecnie w Katarze trwają Mistrzostwa Świata w piłce wodnej, niestety bez udziału polskiej kadry, zarówno męskiej, jak i żeńskiej.

61. PKP Cargo Puchar Polski

PÓŁFINAŁY
Alfa Gorzów Wlkp. – Job Center Mega-Invest Poland WTS Polonia Bytom 13:12 (5:4,3:2,2:2,3:4)
Nekera AZS Uniwersytet Warszawski – Waterpolo Poznań 12:9 (4:1,1:4,2:2,5:2)

MECZ O 3. MIEJSCE
Job Center Mega-Invest Poland WTS Polonia Bytom – Waterpolo Poznań 10:9 (3:1,2:5,3:2,2:1)