Kałucka na podium zawodów Pucharu Świata we wspinaczce na czas

wspinaczka sportowa

W Salt Lake City rozegrano drugą edycję tegorocznego, wspinaczkowego Pucharu Świata w konkurencji na czas. Świetnie zaprezentowała się Aleksandra Kałucka, która wywalczyła srebrny medal. Triumfatorką zawodów została faworytka gospodarzy, Emma Hunt.

W Stanach Zjednoczonych nie startowała nasza najlepsza zawodniczka w tej konkurencji, Aleksandra Mirosław. Pod jej nieobecność honoru biało-czerwonych z powodzeniem broniły siostry Kałuckie - Aleksandra i Natalia. Obie przebrnęły przez eliminacje, które wygrała Amerykanka Emma Hunt. W  półfinałowym biegu doszło do "siostrobójczego" pojedynku. Wygrała Aleksandra z czasem 7.03. Natalia była nieco wolniejsza (7.25 sekund), stając przed szansą wywalczenia brązu. Niestety, w wyrównanym starciu górą była Chinka Lijuan Deng (6.94), zapewniając sobie miejsce na podium. Polka uzyskała rezultat 7.14.

W biegu o złoto liczyliśmy na niespodziankę w wykonaniu Aleksandry. Ta jednak poślizgnęła się na starcie, przegrywając decydujący pojedynek. Trzeba jednak przyznać, że Emma Hunt prezentowała się tego dnia znakomicie i nawet przy udanym biegu Aleksandra miałaby problem z pokonaniem rywalki, która w 1/2 finału wykręciła doskonałą życiówkę 6.41. Dla Emmy to pierwsze złoto w zawodach Pucharu Świata.

Obecnie pewna występu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu jest tylko jedna Polka – rekordzistka świata Aleksandra Mirosław. Siostry Kałuckie będą szukać swojej szansy na zawodach kwalifikacyjnych. Pierwsze zostaną rozegrane już 16 maja w Szanghaju.

Przypomnijmy, że zawody we wspinaczce sportowej na igrzyskach w Paryżu odbędą się w dniach 5–10 sierpnia 2024 w Le Bourget Sport Climbing Venue.