Święto kibiców biathlonu. Na MŚ zobaczymy 10 Polaków

Święto kibiców biathlonu

Na medal tej imprezy czekamy całe dziewięć lat. Teraz też o sukces może być trudno, ale w tej nieprzewidywalnej dyscyplinie wszystko jest możliwe. W czeskim Nowym Mieście ruszają mistrzostwa świata w biathlonie. Polskę reprezentuje dziesiątka zawodników. Rywalizacja potrwa do 18 lutego.

Światowy czempionat wraca do Nowego Miasta na Morawach po 11 latach. Tamte zawody z 2013 roku były bardzo udane dla reprezentacji Polski, bo zdobyliśmy dwa medale: Krystyna Pałka (dziś Guzik) srebro w biegu pościgowym oraz Monika Hojnisz brąz w biegu masowym. Dwa lata później  Weronika Nowakowska wywalczyła w fińskim Kontiolahti srebrny medal w sprincie i brązowy w biegu pościgowym i na tym skończyły się polskie sukcesy na biathlonowych MŚ.

Ogółem w rozgrywanych od 1958 roku zmaganiach Polska zdobyła ledwie 12 krążków – tylko jeden złoty, pięć srebrnych i sześć brązowych. Naszym jedynym mistrzem świata w biathlonie jest Tomasz Sikora, który sięgnął po złoto w biegu indywidualnym w 1995 roku, we włoskiej Anterselvie. Potem został m.in. wicemistrzem olimpijskim w biegu masowym (Turyn 2006), a także wywalczył jeszcze dwa medale MŚ: srebrny w biegu indywidualnym w niemieckim Oberhofie (2004) i brązowy w biegu drużynowym w słowackim Osrblie (1997).

Teraz w Nowym Mieście zobaczymy dziesiątkę reprezentantów Polski, którzy będą chcieli nawiązać do powyższych sukcesów, choć nie będzie to łatwe. W rywalizacji kobiet wystąpią: Anna Mąka, Joanna Jakieła, Natalia Sidorowicz, Daria Gembicka i Kamila Cichoń. I jeśli już mamy marzyć o dobrym wyniku, to tutaj możemy szukać kogoś, kto sprawi niespodziankę. Biathlonowy PŚ zaczął się bardzo dobrze dla dwóch Polek. Pod koniec listopada w szwedzkim Oestersund Anna Mąka zajęła wysokie, 9. miejsce w biegu na 15 km, a 11. na mecie była Joanna Jakieła. Dla obydwu zawodniczek były to życiowe rezultaty. Obie zaliczyły wówczas tylko po jednym pudle na strzelnicy.  – Cieszę się z tej życiówki, z tego strzelania. Jestem naprawdę z siebie dumna  – cieszyła się po starcie Mąka, w rozmowie z TVP Sport. – Udało się zrobić życiowy wynik. Pierwszy raz miałam jedną karę na 20 strzelań. Ten start to było coś cudownego – podkreślała z kolei Jakieła.

Nadzieję na dobry start Polek ma prezes Polskiego Związku Biathlonu Joanna Badacz. – W kadrze żeńskiej są zawodniczki, które stać nawet na miejsca w czołowej dziesiątce. Nie narzucajmy jednak dużej presji, bo zwykle przeszkadza ona w spokojnym rozwoju. Każdy zawodnik wie, jakie ma możliwości i trzymamy kciuki, aby udało mu się je zaprezentować – mówi na oficjalnej stronie związku.

Wśród mężczyzn rywalizować będą: Kacper Guńka, Jan Guńka, Andrzej Nędza-Kubiniec, Marcin Zawół i Konrad Badacz. Tutaj już miejsca w pierwszej czterdziestce powinny być przyjęte z zadowoleniem. W trwającym sezonie punkty zdobywali jedynie Jan Guńka i Konrad Badacz. Pierwszy najwyżej był w szwedzkim Ostersund, gdzie zajął 37. lokatę. Badacz był natomiast 35. w biegu pościgowym w niemieckim Oberhofie. Co ciekawe w styczniu głośno było o Marcinie Zawole, który... wyrównał  rekord Pucharu Świata w czystym strzelaniu. Trafiał bezbłędnie w czterech kolejnych występach, zestrzeliwując 50 na 50 krążków. Mimo to jego najwyższe miejsce w tym sezonie to niestety ledwie 50. we włoskim Rasen-Antholz.

Największą gwiazdą poprzednich MŚ w Oberhofie, w 2023 roku, był Norweg Johannes Thingnes Boe, który wywalczył aż siedem medali, w tym pięć złotych. Ogółem aż 17 razy był mistrzem świata w biathlonie i jeśli w Nowym Mieście dołoży do tego dorobku trzy złota, zrówna się z rekordzistą wszech czasów, swoim rodakiem  Olem Einarem Bjoerndalenem.

Podczas MŚ zaplanowano pięć konkurencji wśród kobiet i mężczyzn: sprint, bieg pościgowy, bieg indywidualny, bieg masowy i sztafeta oraz dwie konkurencje mieszane: sztafeta mieszana i pojedyncza sztafeta mieszana.