Sensorycznie i na serio. Sport bez ograniczeń! Nowe technologie znoszą bariery

Sport bez ograniczeń

Czy głusi* lubią muzykę techno? Czy niewidomy może strzelić gola? To tylko niektóre z pytań na które odpowiedzi będziemy szukać podczas nadchodzącej kampanii ‘Sensorycznie i na Serio’ w Krakowie.

 W Galerii Krakowskiej w dniach 24-26 października, stanie kilkanaście stanowisk, które prezentować będą dyscypliny paralimpijskie, a także pomocne im rozwiązania technologiczne. Będą loty na lotni w VR-ze, i mnóstwo atrakcji w realu: szermierka, strzelectwo sportowe, handbike, boks i wiele innych! Zapraszamy w godzinach 10.00 - 18.00. Organizatorem akcji jest Fundacja Per Aspera, a stoiska przygotowane zostały przez krakowskie kluby sportowe.

Tegoroczna kampania ‘Sensorycznie i na serio’ poświęcona została aspektom życia osób z niepełnosprawnościami, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób niesłyszących, czy niewidzących. Podczas wydarzenia poznać będzie można bariery z jakimi się zmagają i możliwości z jakich - dzięki nowym technologiom - mogą już korzystać.

1 na 1, czyli szermierka niewidzących

Szermierka to sport otwarty na różnorodność, w którym z powodzeniem rywalizować mogą zarówno osoby pełnosprawne jak i z niepełnosprawnością. Szermierka na wózkach to jedna z nielicznych oficjalnych dyscyplin sportu paralimpijskiego, która obecna jest w programie paralimpiady od 1960 roku, czyli od samego początku. Ma swoje własne zasady i regulamin, podobne do tych obowiązujących w szermierce olimpijskiej. Mężczyźni i kobiety rywalizują w jednej z trzech broni sportowych: florecie, szpadzie i szabli. Na naszym stanowisku w Galerii Krakowskiej nastąpi prezentacja dyscypliny i zasad szermierki na wózku, a odwiedzający stoczą prawdziwy pojedynek szermierczy pod okiem profesjonalistów.

Strzelectwo bez użycia wzroku

Laserowe strzelectwo dźwiękowe jest rodzajem strzelectwa, przeznaczonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Jest to niesamowita i jeszcze mało znana forma aktywności fizycznej i intelektualnej. Zamiast wizualnych celów, strzelcy trafiają w dźwiękowe cele emitujące dźwięki. Celowaniu do tarczy bezprzewodową bronią krótką lub długą towarzyszy dźwięk, a bardzo precyzyjna skala umożliwia oszacowanie trafienia z dokładnością do dziesiątych części punktu.

Blind sporty

Osoby niewidome i słabowidzące mogą uprawiać wiele dyscyplin sportowych, od piłki nożnej i krykieta po bieganie. Sport to nie tylko gry zespołowe i rywalizacja, lecz także dobre samopoczucie i większa pewność siebie. To doskonała forma aktywizacji i pokazania, że wada wzroku nie jest żadnym przeciwwskazaniem do bycia sportowcem.  Na jednym ze stanowisk pokażemy różne dyscypliny sportu dla osób niewidomych i słabowidzących. Zobaczymy sprzęt specjalistyczny do uprawiania takich dyscyplin jak blind tenis, blind football, goalball i wiele innych.

Paraboks -  czysty sport

Paraboks, czyli boks na wózkach ma swoje początki w rugby na wózkach, gdzie wcześniej stanowił uzupełnienie treningu rugbistów. Każda walka to niebywałe emocje: 4 rundy po 1,5 minuty, wózek przystawiony do wózka, raz na prawą stronę, raz na lewą, sportowa rywalizacja, walka z samym sobą, technika, szybkość. Na stanowisku, które znajdą odwiedzający będzie można zapoznać się z zasadami paraboksu, ale także przejść profesjonalny trening bokserski, zakończony pojedynkiem.

Wyścig z czasem

Będzie tu także handbike, trójkołowy rower z napędem ręcznym,  który należy do popularnych dyscyplin paralimpijskich. Polacy reprezentują nasz kraj w tej dyscyplinie na bardzo wysokim poziomie. W  ramach pokazów, każdy będzie mógł spróbować swoich sił w tym sporcie, ale także wziąć udział w ekstremalnych wyścigach.

Sport w wirtualu

Odwiedzający ‘Sensorycznie i na serio’ poznają wiele nowych dyscyplin sportowych, z których część stanowi oficjalne dyscypliny paralimpijskie. Podczas spotkania będzie można zmierzyć się w prawdziwych, ale i wirtualnych zawodach. Przetestujemy kilka technologicznych osiągnięć w tym zakresie:

  • symulator lotni - gra VR, w którą zagrasz wisząc w powietrzu
  • symulator ICAROS Health - urządzenie do grania i rehabilitacji
  • kontroler ICAROS Guardian do gry za pomocą ruchu ciała
  • kamizelki haptyczne zamieniające dźwięk na dotyk

Wydarzenie w Galerii Krakowskiej wieńczyć będzie serię spotkań związanych z tematyką barier osób żyjących z ograniczeniami. Jak co roku przyciągnie rzesze osób zainteresowanych dostępnymi rozwiązaniami technologicznymi, które proponuje rynek, ale także tych którzy z ciekawością podchodzą do osób z niepełnosprawnościami, chcąc lepiej ich zrozumieć, a także i ich potrzeby.

 

Zapraszamy do Galerii Krakowskiej, Hala Grodzka na poziomie -1

Więcej informacji: https://sensorycznieinaserio.org/

Partnerem ds. komunikacji kampanii  ‘Sensorycznie i na Serio’ jest PR Inspiration. 

*g/Głuchych - popularnie przyjęta forma pisowni uwzględniająca: głuchych z małej litery, jako osoby niesłyszących oraz z wielkiej litery, jako wszystkich tych zaangażowanych w środowisko osób z ograniczeniem słuchu.

 

Więcej informacji udziela:

Piotr Kowalski
Fundacja Wspierania Aktywności Społecznej Per Aspera
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Magdalena Dydyszko
organizatorka i pomysłodawczyni Sensorycznie i na Serio
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

źródło: informacja prasowa Prinspiration


Udostępnij ten artykuł na swoim profilu:

 

Sprawdź ofertę forBET

Artykuły powiązane