Żeglarstwo: piąty historyczny triumf Kusznierewicza

piąty historyczny triumf Kusznierewicza

Nieco w cieniu odbywających się na kanaryjskiej wyspie Lanzarote żeglarskich mistrzostw świata w klasach 49er i 49erFX, toczyły się regaty w klasie star w prestiżowym Bacardi Cup. Bezkonkurencyjny okazał się Mateusz Kusznierewicz w parze z Brazylijczykiem Bruno Pradą.

Mateusz po raz kolejny udowadnia, że wiek to tylko liczba. Liczący 49. wiosen żeglarz, który po tytuł mistrza olimpijskiego w klasie Finn sięgnął blisko 30 lat temu w Atlancie (1996), wciąż potrafi dominować na akwenach. W miniony weekend z Brazylijczykiem Bruno Pradą po raz piąty z rzędu wygrali regaty Bacardi Cup w klasie Star. Łącznie zdobyli 14 punktów, wyprzedzając o 3 punkty amerykańską załogę  Augie Diaz/Henry Boening oraz o 4 punkty ich rodaków - Erica Doyla i Paysona Infelise. Tuż za podium uplasowali się Austriacy Johann Spitzauer / Christian Nehammer ze stratą już 21 punktów do zwycięzców.

Bacardi Cup to prestiżowe regaty rozgrywane nieprzerwanie od 1927 roku. Początkowo odbywały się na Kubie, a od 1962 roku ich gospodarzem jest Miami na Florydzie. Tegoroczne edycja była już 97. z kolei. Kusznierewicz wpisał się do żeglarskich annałów już przy czwartym zwycięstwie z rzędu, czego przed nim nikt nie dokonał. W tym roku jeszcze bardziej umocnił swój status legendy tych regat.

- Nie jest łatwo startować w roli faworyta. Presja jest olbrzymia. Do ostatniego wyścigu startowaliśmy na remisie z dwoma załogami z USA. Ktokolwiek z naszej trójki przypłynie na metę pierwszy, wygrywa regaty. Wystartowaliśmy z lewej strony, rywale popłynęli wybrali stronę prawą. Po 3 minutach od startu mieliśmy 100 metrów przewagi. Jednak w połowie wyścigu, Eric i Payson nas dogonili. Mogliśmy toczyć z nimi walkę na zwroty, ale znów zaufaliśmy naszemu procesowi. Przeanalizowaliśmy dane, kąty wiatru i układ prądów na zatoce, przez co zdecydowaliśmy się popłynąć do miejsca, w którym zyskaliśmy 50 metrów, co dało nam zwycięstwo w ostatnim wyścigu i w całych regatach! - mówi Mateusz Kusznierewicz. 

Pełne wyniki 97. edycji Bacardi Cup znajdują się pod tym linkiem: yachtscoring.com/event_results_cumulative.cfm

 

Zdjęcie: Polski Związek Żeglarski

Artykuły powiązane