Polscy żeglarze błyszczeli w Aarhus w klasie 29er

W zakończonych w duńskim Aarhus mistrzostwach świata w żeglarskiej klasie 29er biało-czerwoni wywalczyli jeden złoty i trzy srebrne medale.

Na najwyższym stopniu podium stanął duet Ewa Lewandowska/Krzysztof Królik, którzy zdecydowanie wygrali  w klasyfikacji załóg mieszanych, a w klasyfikacji generalnej (bez podziału na płeć) zajęli drugie miejsce, ulegając jedynie męskiej parze z Włoch – Alexowi Demurtasowi i Giovanniemu Santiemu. Warto przypomnieć, że nasi świeżo upieczeni triumfatorzy MŚ  na początku lipca zostali Mistrzami Europy.

Również na niższym stopniu podium stanęły Alicja Tutkowska i Alicja Dampc w klasyfikacji kobiet. Nasza załoga przed ostatnim dniem awansowała z 3. na 2. miejsce, a w sobotę utrzymała swoją pozycję. W klasyfikacji generalnej uplasowały się na 19. lokacie.

Po medal z tego samego kruszcu sięgnęła też załoga męska Bartosz Żmudziński i August Sobczak w klasyfikacji U17, zajmując 17. miejsce w "generalce". Najlepsi w tej grupie wiekowej okazali się 6. w klasyfikacji generalnej Włosi – Giuseppe Montesano i Enrico Coslovich.

W mistrzostwach startowało 516 żeglarek i żeglarzy z 27 państw.

Klasa 29er to monotypowy skiff. Przezroczyste żagle przypominają pędniki desek windsurfingowych. Konstrukcja kadłuba pozwala na szybką żeglugę. Sternik siedzi na burcie, a załogant wisi na trapezie. Klasa ta często stanowi przygotowanie do olimpijskiej rywalizacji na łódkach 49er.