Polacy powalczą o medale w żeglarskich MŚ w klasach 49er i 49erFX

MŚ w klasach 49er i 49erFX

Dzisiaj na kanaryjskiej wyspie Lanzarote rozpoczynają się mistrzostwa świata w żeglarskich, olimpijskich klasach 49er, 49erFX. Na starcie pojawią 144 załogi z ponad 30 krajów, w tym 8 polskich. "Biało-Czerwoni" są wymieniani w gronie kandydatów do czołowych miejsc.

Startujące dzisiaj regaty nie będą miały dla naszych reprezentantów „ciężaru” olimpijskiego – w klasie 49er Polska ma już bowiem zapewnione miejsce na igrzyskach, natomiast w klasie 49erFX, w której nasi żeglarze nie wywalczyli jeszcze przepustki na olimpijski akwen w Marsylii, regatami kwalifikacyjnymi będą kwietniowe French Olympic Week w Hyeres. Starty na Lanzarote będą jednak doskonałą okazję dla sztabu szkoleniowego do wyłonienia polskiego "olimpijczyka" w pierwszej z tych klas. Polskie załogi rywalizować bowiem będą o imienną nominację na IO. W tej chwili wydaje się, że najbliżej tego są Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk / AZS Poznań) oraz Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk). Ci pierwsi zapewniają, że nie paraliżuje ich presja związana z wewnętrzną rywalizacją.

 - Nie skupiamy się na kwalifikacjach olimpijskich, bo jedyne na co mamy wpływ to nasze żeglowanie. Wierzymy, że jeśli będzie ono na odpowiednim, wysokim poziomie, na co nas oczywiście stać, to wszystko dobrze się ułoży – powiedział Dominik Buksak, który w parze z Szymonem Wierzbickim z pewnością będą chcieli podtrzymać dobrą passę. Przypomnijmy, w listopadowych Mistrzostwach Europy rozegranych w portugalskiej Vilamourze wywalczyli srebrny medal.

 - Do mistrzostw świata jesteśmy dobrze przygotowani. Mamy poczucie, że zrobiliśmy kawał roboty i teraz możemy przystąpić do regat mistrzowskich, jak do nagrody za ciężką pracę. Zapowiadany jest wiatr od brzegu, więc będzie zmiennie i trzeba będzie szybko myśleć – dodał Buksak.

W dobrych i bojowych nastrojach do mistrzostw świata w klasie 49erFX przystępują również Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia / AZS Poznań). Polski w ostatnich miesiącach odnalazły wysoką formę, czego potwierdzeniem jest świetny występ w listopadowych Mistrzostwach Europy, w których zajęły 5. miejsce. Niestety, nie wystarczyło to wtedy do wywalczenia olimpijskiej kwalifikacji, gdyż lepsze były bezpośrednie konkurentki.

 - Nie poddajemy się. Zrobimy wszystko, aby znaleźć się na igrzyskach. Jednak zadanie na teraz jest inne – to dobre żeglowanie w mistrzostwach świata. Efektywnie przepracowałyśmy okres przygotowawczy tutaj na Lanzarote. Spodziewamy się tutaj zmiennego, średniego i silnego wiatru z kierunków przeważnie północnych. Ale prognoza ma to do siebie, że lubi się nie sprawdzać, więc trzeba być gotowym na wszystko. Cieszymy się na te mistrzostwa świata, akwen jest fantastyczny, czujemy się dobrze przygotowane i prosimy o kibicowanie i trzymanie kciuków – powiedziała Aleksandra Melzacka.

 W ostatnich latach polskie załogi prezentowały się podczas mistrzostw świata z dobrej strony. W 2023 roku w Hadze 7. miejsce wywalczyli Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki, zaś na 10. miejscu uplasowali się Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki. W 2022 roku Łukasz i Jacek spisali się jeszcze lepiej, kończąc regaty na 5. miejscu, a Szymon i Dominik zajęli 10. pozycję. W klasie 49erFX na 4. miejscu uplasowała się załoga Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak. Z kolei w mistrzostwach świata w 2021 zaledwie sześciu punktów zabrakło do medalu Dominikowi Buksakowi i Szymonowi Wierzbickiemu, którzy uplasowali się ostatecznie na 5. miejscu, o dwie pozycje wyżej niż Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński. W pierwszej dziesiątce, na 9. miejscu, mistrzostwa świata zakończyli wtedy dwukrotni mistrzowie globu juniorów - Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk).

Tytułów mistrzowskich z zeszłego roku bronić będą Bart Lambriex i Floris Van De Werken (Holandia) w klasie 49er oraz Vilma Bobeck i Rebecca Netzler (Szwecja) w klasie 49erFX.


Kadra Polski na MŚ klasy 49er:

  • Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk / AZS Poznań / PGE Sailing Team Poland)
  • Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk)
  • Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk / PGE Sailing Team Poland)
  • Tytus Butowski i Borys Podumis (AZS AWFiS Gdańsk / Navigo Sopot)
  • Adam Głogowski i Maciej Krusiec (Nauticus Olsztyn)
  • Mateusz Gwóźdź i Łukasz Machowski (YKP Gdynia / MKS Dwójka Warszawa)
     

Kadra Polski na MŚ klasy 49erFX:

  • Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia / AZS Poznań / PGE Sailing Team Poland)
  • Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa / PGE Sailing Team Poland)

 

Zdjęcie: facebook Melzacka Jankowiak POL 49er FX

Artykuły powiązane