MŚ w żeglarstwie: gorszy dzień naszych faworytów

MŚ w żeglarstwie

Załoga Staniul/Sztorch pewnie płynęła po medal żeglarskich mistrzostw świata w klasie 49er, ale słabsza sobota mocno skomplikowała im plany. Więcej powodów do optymizmu ma para Przybytek/Piasecki, natomiast ekipę Melzacka/Jankowiak (klasa 49erFX) czeka ostry bój o utrzymanie w czołowej dziesiątce.

Sobota na kanaryjskiej wyspie Lanzarote nie była zbytnio udana dla "Biało-Czerwonych". Faworyci do medalu - Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch, wczoraj nieco zaciągnęli hamulec ręczny. Trzy najsłabsze wyścigi w tych mistrzostwach (23., 21., 13.) zepchnęły ich z pozycji medalowej na 5. pozycję. W niedzielę czeka ich ostatni dzień walki o miejsca na podium. Ich koledzy z reprezentacji - Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki, zaczęli dzień od 14.miejsca, ale później zaprezentowali się dużo lepiej - dwa wyścigi zakończyli w czołówce (3. i 5. lokata), co zaowocowało awansem na 6. lokatę. Ta para ma wciąż szansę, choć bardziej matematyczne, na włączenie się do walki o jeden z krążków. Raczej na pewno wystąpią w wyścigu finałowym. W nim z kolei nie zobaczymy pary załogi Buksak/Wierzbicki. Dominik i Szymon żeglowali stabilnie, ale bez błysku (17., 10., 15.) i awansowali na 19. miejsce.

Progres w stosunku do piątku wykazała nasza żeńska załoga Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak. Polki kończyły wyścigi w czołówce, ale nie ścisłej (14., 9., 13.) i obecnie znajdują się na 9. miejscu, co oznacza niedzielne emocje w walce o czołową dziesiątkę i udział w wyścigu finałowym. Zadowolona z siebie po wczorajszych regatach może być z kolei załoga Czapska/Rajchert. Gabriela i Hania jeden z wyścigów ukończyły na 5. miejscu, a w generalce są 19.

W niedzielę zaplanowano  po jednym wyścigu finałowym dla złotej grupy w klasach 49er i 49erFX oraz podwójnie punktowany wyścig medalowy. Srebrne grupy rozegrają dwa wyścigi.

Czołówka w klasie 49er

1. Erwan FISCHER i Clément PEQUIN (FRA) - 45 pkt
2. Bart LAMBRIEX i Floris van de WERKEN (NED) - 75 pkt
3. Diego BOTIN i Florian TRITTEL PAUL (ESP) - 87 pkt
5. Mikołaj STANIUL i Jakub SZTORCH (POL) - 101 pkt
6. Łukasz PRZYBYTEK i Jacek PIASECKI (POL) - 106 pkt

Czołówka w klasie 49erFX

1. Odile van AANHOLT i Annette DUETZ (NED) - 44 pkt
2. Vilma BOBECK i Rebecca NETZLER (SWE) - 69 pkt
3. Jana GERMANI i Giorgia BERTUZZI - 89 pkt
4. Ola MELZACKA i Sandra JANKOWIAK (POL) - 120 pkt

 

Zdjęcie: Polski Związek Żeglarski

Artykuły powiązane