MŚ w żeglarstwie: Biało-Czerwoni coraz wyżej w klasyfikacji

MŚ w żeglarstwie

Od wtorku na kanaryjskiej wyspie Lanzarote trwają mistrzostwa świata w żeglarskich, olimpijskich klasach 49er, 49erFX. Na starcie pojawiły się 144 załogi z ponad 30 krajów. Coraz wyżej w stawce plasują się Polacy.

W środę największy awans zanotowała ekipa Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (KS AZS AWFIS Gdańsk - Sekcja Żeglarska), która w klasie 49er awansowała na trzecią, medalową pozycję. Polacy dzień startowy zaczęli od 11. miejsca, ale w kolejnych występach prezentowali się już dużo lepiej, uzyskując 6. i 5. pozycję. Równie dobrze żeglowali Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk), którzy wciąż utrzymują niezłą 7 lokatę. We wtorek zajmowali kolejno - 10., 3. i 6. miejsce. Wiatr w żagle po słabszym początku łapie duet Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/ AZS Sailing Team Poznań), który nie zniechęcił się gorszym początkiem (20. pozycja). Para szybko odnalazła właściwy rytm żeglowania, meldując się na mecie w pozostałych wyścigach na 5. i 3. miejscu. Aktualnie zajmują 13, pozycję.

W rywalizacji kobiet w klasie 49er FX w środę odbyły się dwa wyścigi. Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (Yacht Klub Polski Gdynia/ AZS Poznań) nie zwalniają wysokiego tempa - do mety przypłynęły na 6. oraz 3. miejscu i w klasyfikacji generalnej utrzymują 4. pozycję. Gabriela Czapska w duecie z Hanną Rajchert plasują się na 20. miejscu (K.S. Spójnia-Warszawa).

Czwartek będzie ostatnim dniem wyścigów kwalifikacyjnych.

Przypomnijmy, że podczas trwających regat nasze ekipy nie walczą o przepustki olimpijskie  – w klasie 49er Polska ma już bowiem zapewnione miejsce na igrzyskach, natomiast w klasie 49erFX regatami kwalifikacyjnymi będą kwietniowe zawody French Olympic Week w Hyeres.


Pozostałe miejsca Polaków:
31 - Adam Głogowski i Maciej Krusiec (Nauticus YC Olsztyn)
48 - Tytus Butowski i Borys Podumis (AZS AFWiS Gdańsk)
69 - Mateusz Gwóźdź Łukasz Machowski (YKP Gdynia / MKS Dwójka)

 

Zdjęcie: Polski Związek Żeglarski

Artykuły powiązane