Młodzi żeglarze rządzą w klasie 29er

żeglarstwo

Nasi żeglarze startujący w  juniorskich mistrzostwach Europy w klasie 29er byli bezkonkurencyjni w Gdyni. Łącznie zdobyli cztery złote i jeden brązowy krążek, plasując się na czele klasyfikacji generalnej.

Polacy zdominowali mistrzostwa w Gdyni. Cztery z sześciu złotych medali znalazło się w naszym dorobku. W kategorii mikstów tytuł najlepszych na Starym Kontynencie przypadł Ewie Lewandowskiej (AZS AWFiS Gdańsk) oraz Krzysztofowi Królikowi (ChKŻ Chojnice). Wśród mężczyzn również nie mieliśmy sobie równych. Bartosz Żmudziński i August Sobczak z ChKŻ Chojnice pewnie stanęli na najwyższym stopniu podium. Co więcej, wygrali oni również w kategorii U-17. Mazurka Dąbrowskiego wysłuchały też Alicja Tutkowska (YKP Gdynia) i Alicja Dampc (ChKŻ Chojnice). Zgodnie ze starym żeglarskim zwyczajem złoci medaliści w geście triumfu zostali wrzuceni przez kolegów do wody.

W Gdyni nasz dorobek medalowy uzupełnił brąz w kategorii mikstów U-17, który zdobyli Aniela Frąckowiak i Igor Piechota (Rockstars Racing Nowa Sól).  

– Nie pamiętam, aby przedstawiciele jakiegoś kraju tak zdominowali młodzieżowe mistrzowskie zawody. Nie jestem jednak zdziwiony, bo już w zeszłym roku mieliśmy zapowiedź tych sukcesów. To jest świetna, bardzo silna i liczna grupa, która znakomicie pracuje - powiedział trener kadry Kajetan Jabłoński.

Po zawodach dwie załogi nie będą jednak miały za wiele czasu na świętowanie tego sukcesu. Ewa Lewandowska i Krzysztof Królik oraz Alicja Tutkowska i Alicja Dampc lecą w środę do Włoch, gdzie na Jeziorze Garda odbędą się kolejne młodzieżowe mistrzostwa świata World Sailing. Uroczyste otwarcie regat zaplanowano na sobotę 13 lipca, dwa dni później rozpoczną się oficjalne wyścigi.

 

Zdjęcie: Polski Związek Żeglarski


Udostępnij ten artykuł na swoim profilu:

Artykuły powiązane