Młodzi żeglarze płyną po złoto w juniorskich Mistrzostwach Europy

żeglarstwo

Bartosz Żmudziński i August Sobczak dominują w żeglarskich mistrzostwach Europy juniorów w klasie 29er. Również na czele, w rywalizacji załóg mieszanych, znajdują się Ewa Lewandowska i Krzysztof Królik oraz Alicja Tutkowska i Alicja Damps wśród kobiet.

Drugiego dnia mistrzostw Europy w klasie 29er, które odbywają się w ramach 25. edycji regat Gdynia Sailing Days, polscy żeglarze umocnili się w czołówce. W czwartek świetnie popłynęli zwłaszcza Bartosz Żmudziński i August Sobczak, którzy po sześciu wyścigach zostali liderami w kategorii U-17. Ponadto, plasują się także na trzeciej pozycji w gronie starszych zawodników. 

- Dzisiaj trzeba się było odnaleźć na fali - powiedzieli reprezentanci Chojnicki Klub Żeglarski.

Po pierwszym dniu Żmudziński i Sobczak zajmowali w gronie chłopców w kategorii U-17 drugą lokatę za Beerdluukiem Spijkervetem i Thomasem Reyersem, jednak w czwartek wyprzedzili Holendrów. Biało-czerwoni rozpoczęli ściganie od drugiego miejsca, ale w dwóch kolejnych wyścigach pierwsi dotarli na linię mety.

- To był dla nas super dzień. Polskim żeglarzom pomogły dzisiaj z pewnością warunki, bo pojawiła się specyficzna i trudna fala. Była wysoka oraz krótka i zawodnicy, którzy nie trenują regularnie na tym akwenie, mieli z nią spory problem. Nam z kolei podpasowały, bo często tutaj ćwiczymy i wiemy, czego można się spodziewać. Trzeba było płynąć po zmianach, znaleźć odpowiednie ustawienie i jak najszybciej żeglować. Prawy hals był znacznie trudniejszy, bo płynęliśmy pod falę, natomiast na lewym fala była trochę z boku i można się było „odpalić na gaz” i żeglować znacznie szybciej – zrelacjonował August Sobczak.

Bardzo dobrze spisują się również Ewa Lewandowska (AZS AWFiS Gdańsk) i Krzysztof Królik (ChKŻ Chojnice), którzy z wyraźną przewagą nad Włochami Giulią Bartolozzi i Pietro Rizzim prowadzą wśród załóg mieszanych. Drugiego dnia imprezy biało-czerwoni wygrali dwa wyścigi, natomiast w swoim trzecim starcie przypadła im czwarta lokata.

U dziewcząt na pierwsze miejsce awansowały Alicja Tutkowska (YKP Gdynia) i Alicja Dampc (ChKŻ Chojnice), które po środowych wyścigach były drugie. Wśród chłopców na prowadzeniu nadal znajdują się Nolann Huet Des Aunay i Titouan Gresset, którzy otwierają stawkę 138 załóg z 25 państw. Francuzi wygrali cztery z sześciu wyścigów, zajęli też drugą oraz szóstą pozycję.

 

Zdjęcie: Polski Związek Żeglarski


Udostępnij ten artykuł na swoim profilu:

Artykuły powiązane