Młodzi żeglarze dominowali w Mistrzostwach Europy

żeglarstwo

Jezioro Lipno w Czechach okazało się szczęśliwe dla naszych żeglarskich młodzieżowców. Dwie kobiece załogi stanęły na podium w Mistrzostwach Europy U23 w klasie 49erFX.

Kibice polskiego żeglarstwa mogą być spokojni o sukcesy biało-czerwonych w przyszłości. Okazuje się, że rośnie nam pokolenie, które już wkrótce powinno sięgać po laury na seniorskich, międzynarodowych imprezach. Wschodzące gwiazdy tej dyscypliny swoje nieprzeciętne możliwości i talent zaprezentowały na zakończonych w Czechach Młodzieżowych Mistrzostwach Europy. Świetnie spisały się zwłaszcza panie. Nasze dwie załogi w klasie olimpijskiej 49erFX wywalczyły medale. Na drugim stopniu podium stanęły Klara Sobczak i Anna Zwara, natomiast krążek z brązowego kruszcu powędrował do Marceliny Korszon i Magdaleny Skórnóg. Marcelina poza medalem wraca do Polski z.... nogą w gipise!

Rywalizacja na jeziorze Lipno była bardzo zacięta. Klara i Anna prowadziły w "generalce", ale zostały wyprzedzone przez Marcelinę i Magdę oraz niemiecką załogę Jule Ernst i Mara Casper. Wszystkie trzy załogi toczyły między sobą walkę o miejsca na "pudle", ale w decydującej fazie szansę na złoto straciły Marcelina i Magdalena, które nie wystartowały w trzech ostatnich wyścigach. Ta druga doznała kontuzji, trzy wyścigi żeglowała z dużym bólem stopy i na koniec dnia okazało się, że konieczne jest założenie gipsu. Ostatecznie mistrzyniami Europy zostały Niemki, a Klara i Ania w swoim pierwszym wspólnym sezonie w klasie 49erFX osiągnęły największy sukces w karierze. Z kolei Marcelina i Magda zbudowały sobie tak dużą przewagę nad rywalkami, że absencja w trzech wyścigach, co prawda zepchnęła je z pierwszego miejsca, ale nie zabrała im medalu.

W klasie 49er na 8. miejscu uplasowali się Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski.