Gdynia gospodarzem żeglarskich Mistrzostw Świata

żeglarstwo

W 2027 roku w Gdyni odbędą się Mistrzostwa Świata World Sailing. To najważniejsza i największa na świecie impreza w żeglarstwie sportowym po Igrzyskach Olimpijskich. Nad polskie morze przybędzie około 700 żeglarzy z całego świata, aby walczyć o medale i olimpijskie kwalifikacje.

Rozegrana w Polsce impreza odbędzie się w nowej formule. Dotychczas regaty we wszystkich konkurencjach olimpijskich były rozgrywane w jednym miejscu. Doświadczenia, koszty, uwarunkowania logistyczne i organizacyjne spowodowały korektę formatu i podział mistrzostw na dwie części – pierwsza odbędzie się w 2026 roku w Walencji, druga w 2027 roku właśnie w Gdyni.

– Nowy format umożliwi żeglarzom efektywniejszą rywalizację, stanowiąc mniejsze obciążenie budżetowe dla gospodarzy i pozwalając realizować własne cele strategiczne, jak i oczekiwania World Sailing. Głównymi czynnikami są zrównoważony rozwój, gdzie bierzemy pod uwagę listę wytycznych ekologicznych, jak dekarbonizacja, programy recyklingowe, oszczędzanie wody, wykorzystanie zielonej energii, a także kwestie parytetów – egzekwowanej przez MKOl polityki równości płci. Zarówno Gdynia, jak i Walencja podchodzą do powyższych zagadnień z pełną odpowiedzialnością. Z niecierpliwością czekam na mistrzostwa świata, które odbędą się w miastach o wielkim żeglarskim potencjale – tłumaczy takie rozwiązanie Quanhai Li, prezydent World Sailing.

W Gdyni toczyć się będzie rywalizacja pomiędzy żeglarzami klas dwuosobowych: 49er, 49erFX, Nacra 17, 470 oraz żeglarzami z niepełnosprawnościami.

Mistrzostwa zorganizuje Polski Związek Żeglarski w partnerstwie z Urzędem Miasta Gdyni, Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz Samorządem Województwa Pomorskiego.

 

Zdjęcie: pixabay.com


Udostępnij ten artykuł na swoim profilu:

Artykuły powiązane