Polacy powalczą o zwycięstwo w Pucharze Europy

Wspinaczka sportowa

Już w ten weekend Lublin opanują przedstawiciele wspinaczki sportowej ze Starego Kontynentu. Wszystko za sprawą odbywającego się w tym mieście Puchar Europy we wspinaczce na czas. Po zwycięstwo po pionowej ściance piąć się będą seniorzy i juniorzy, w tym rekordzistka świata Aleksandra Mirosław.

Pierwszy w tym sezonie Puchar Europy we wspinaczce na czas odbędzie się w dniach 16-17 marca na hali sportowo-widowiskowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. To jedna z ważniejszych imprez wspinaczkowych w Polsce, a także zawody otwierające starty kadry narodowej w sezonie olimpijskim.

W sobotę (16 marca) na ściance zmagać się będą seniorzy. Tego dnia zobaczymy 46 najszybszych zawodników z wielu krajów, w tym z: Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Czech, a także z Polski.

Na starcie pojawią się wszyscy czołowi przedstawiciele tej dyscypliny w kraju. Gwiazdą numer 1 naszej ekipy będzie dwukrotna mistrzyni świata w tej konkurencji (2018, 2019), trzykrotna mistrzyni świata juniorów (2009, 2011 i 2013), uczestniczka Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020 oraz aktualna rekordzistka świata we wspinaczce na szybkość Aleksandra Mirosław. Do walki o zwycięstwo włączy się również wielokrotna medalistka mistrzostw świata i Europy juniorów Patrycja Chudziak, która na zeszłorocznym globalnym czempionacie seniorów była 6.

W gronie mężczyzn będziemy trzymać kciuki za aktualnego mistrza Polski Marcina Dzieńskiego. Na początku miesiąca w Łodzi zawodnik AZS AT Tarnów pokazał się z bardzo dobrej strony i w finale pokonał ściankę w czasie 5.43. W Lublinie popularny „Rambo” będzie rywalizował m.in. z: Włochem Ludovico Fosalim, Hiszpanem Erikiem Noya Cardonem i Niemcem Lukasem Knappem. Drugim z "Biało-Czerwonych" będzie zaledwie 18-letni Oskar Szalecki, który w zeszłym roku został zwycięzcą Pucharu Polski.

Niedziela będzie z kolei należeć do młodszych zawodników, podzielonych na trzy kategorie wiekowe - U16 (14-15 lat), U18 (16-17 lat) i U20 (18-19 lat). Finały rozpoczną się o godzinie 15:00.

Puchar Europy seniorów - harmonogram:

17:30 Biegi kwalifikacyjne
19:00 Ceremonia otwarcia
19:30 Finały
20:45 Ceremonia wręczenia medali

Puchar Europy Juniorów - harmonogram:

12:30 Biegi kwalifikacyjne Junior B
13:15 Biegi kwalifikacyjne Junior A
14:00 Biegi kwalifikacyjne Junior
15:00 Finały
16:45 Ceremonia wręczenia medali

Wstęp dla publiczności na Puchar Europy będzie bezpłatny. Relację z zawodów będzie można śledzić na żywo na kanale YouTube IFSC Europe: https://www.youtube.com/@sportclimbing

 

Zdjęcie: Olive Media

Artykuły powiązane