Przegrane olimpijskie szanse naszych wioślarzy

wioślarstwo

Wtorkowe finały nie były szczęśliwe dla naszych wioślarzy startujących w Regatach Kwalifikacyjnych do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Żadna z czterech polskich osad nie zdołała wywalczyć w Lucernie przepustki do imprezy czterolecia.

We wczorajszych finałach wystąpiły cztery polskie osady. Reguły kwalifikacji zakładały uzyskanie olimpijskich paszportów przez trzech pierwszych wioślarzy i wioślarki, w pozostałych konkurencjach – przez dwie załogi. Niestety, miejsca uprawniające do wyjazdu do Francji były tego dnia dla biało-czerwonych poza zasięgiem. Nasza czwórka (W4-) w składzie: Kinga Stałęga, Zuzanna Lesner, Weronika Kaźmierczak i Anna Potrzuska zajęła czwarte miejsce, tracąc do drugich na mecie Dunek aż szesnaście sekund. Tą samą pozycję wywalczyła nasza męska dwójka podwójna wagi lekkiej - Jerzy Kowalski i Daniel Gałęza, przegrywając awans o osiem sekund.

Niespodzianki nie sprawiła też nasza czwórka podwójna kobiet. Dominika Baranowska, Anna Khlibenko, Marta Wieliczko i Barbara Jęchorek uplasowały się na 5. pozycji w finale. Do drugiej lokaty zabrakło im aż dziesięciu sekund. Jedno oczko niżej ukończyła swój finałowy start dwójka podwójna kobiet - Jessica Sobocińska i Zuzanna Jasińska. Od drugich na mecie Brytyjek były gorsze o piętnaście sekund.

Wczoraj nasi zawodnicy pływali również w finale B. Piotr Płomiński w konkurencji M1x zajął drugie miejsce, a całe regaty ukończył na ósmym miejscu. Z kolei Wiktoria Kalinowska (W1x) była szósta w finale B (08:24.39), co dało jej 12. pozycję na koniec zawodów.

Ostatecznie na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu wystartują tylko dwie polskie osady: czwórka podwójna mężczyzn i dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet.

Pełne wyniki regat kwalifikacyjnych znajdują się pod tym adresem:
worldrowing.com/event/2024-world-rowing-final-olympic-and-paralympic-qualification-regatta