Grad medali w wioślarskich regatach. A kwalifikacje olimpijskie już za pasem

wioślarstwo

Sezon wioślarski nabiera rumieńców. W miniony weekend nasi reprezentanci z powodzeniem rywalizowali w międzynarodowych regatach w belgijskim Gent. Natomiast już za kilka dni w Lucernie osiem polskich osad powalczy o olimpijskie przepustki.

Podczas weekendowych Międzynarodowych Regat w Gent polscy wioślarze byli klasą samą dla siebie. Do trzech krążków wywalczonych w sobotę, dorzucili cztery w niedzielę.

Na najwyższym stopniu podium stanęły Zofia Śmigielska, Barbara Stępień, Rozalia Linowska i Gabriela Stefaniak (W4x), które do finału awansowały z najsłabszym czasem przedbiegów. W nim jednak zdecydowanie lepiej rozłożyły siły, poprawiły się o niemal 16 sekund i nie dały szans swoim rywalkom.

Podobny przebieg miała rywalizacja czwórek bez sterniczki. W przebiegach Martyna Jankowska, Dominika Gałka, Julia Hakobyan, Weronika Ludwiczak przypłynęły na metę z czasem 07.31.47. W finale były zdecydowanie szybsze (07.20.76) i ostatecznie uległy tylko osadzie francuskiej.

W zmaganiach młodzieżowych dwójek Bartłomiej Sopoński i Szymon Tomiak wygrali swój przedbieg, ale w finale minimalnie przegrali z Francuzami. Ich starsi reprezentacyjni koledzy - Emilian Jackowiak i Oskar Streich (M2-), także wywalczyli srebrny medal, choć w porannych przedbiegach byli najszybsi w całej stawce (07.33.62). W finale z czasem 07.32.62 przypłynęli tuż za osadą osadą niemiecką.

Blisko medalu była nasza młodzieżowa czwórka podwójna. W zwycięskim sobotnim składzie podczas drugiego dnia regat Mikołaja Kulkę i Gustawa Skarżyńskiego zastąpili Konrad Domański i Cezary Litka. Razem z Igorem Czekanowiczem i Michałem Rańdą awansowali do finału z najlepszym czasem (06.24.66). W nim zajęli czwarte miejsce (06.21.59). Wygrali gospodarze z klubów z Gent (06.18.61).

Tymczasem już w najbliższy weekend w Lucernie nasi wioślarze powalczą o spełnienie marzeń i wyjazd na igrzyska do Paryża. Szanse wywalczenia "paszportów" olimpijskich dostało osiem załóg.

Powołania:

W2x J. Sobocińska, Z. Jasińska 

M2x K. Kasparek, J. Woźniak 

W4- Z. Lesner, K. Stałego, A. Potrzuska, W. Kaźmierczak 

M4- T. Lewicki, M. Wilangowski, M. Burda, M. Szpakowski 

W1x W. Kalinowska 

M1x P. Płomiński 

LM2x J. Kowalski, D. Gałęza 

W4x D. Baranowska, A. Khlibenko, M. Wieliczko, B. Jęchorek

 

Zdjęcie: Polski Związek Towarzystw Wioślarskich


Udostępnij ten artykuł na swoim profilu:

Artykuły powiązane