Szabliści ze złotem i brązem w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy

szermierka

Świetnie spisali się polscy szabliści w Mistrzostwach Europy młodzieżowców, które rozgrywane były w tureckiej Antalyi. Reprezentant AZS AWF Katowice Szymon Hryciuk wywalczył tytuł Mistrza Europy U23, a na najniższym stopniu podium stanął Benedykt Denkiewicz (UKS Szabla Ząbki).

Hryciuk w swojej pierwszej walce pokonał Czecha Simona Cacka 15:9, a następnie wyeliminował Gruzina Mikhaila Alpaidze 15:12. Wejście do strefy medalowej dała katowiczaninowi wygrana w walce z Ukraińcem Vasylem Humenem 15:8. W przedostatnim pojedynku wieczoru Szymon stanął naprzeciw Benedykta Denkiewicza i pokonał go 15:7. W finale nasz zawodnik mierzył się z Vladem Covaliu (Rumunia). Po zaciętym boju Polak zwyciężył rywala 15:13, sięgając po tytuł Mistrza Europy U-23!

Drugim biało-czerwonym na podium był Benedykt Denkiewicz, zdobywca trzeciego miejsca. Zawodnik UKS Szabla Ząbki gładko pokonał Asiera Olanguę (Hiszpania) 15:6, później rozprawił się z Włochem Lorenzo Ottavianim 15:12, a krążek z brązowego kruszcu zapewniła mu wygrana z  Muhammadem Kalenderem (Turcja) 15:13.

Pozostali Polacy startowali na miarę swoich możliwości. Olaf Stasiak (KKSz Konin) w pierwszym pojedynku okazał się lepszy od Raresa Ailinci (Rumunia) 15:12, a w kolejnym pokonał rozstawionego z „jedynką” Gergo Horvatha (Węgry) 15:11. Niestety w następnej walce okazał się gorszy od Vlada Covaliu (6:15). Czwarty z naszych, Marcel Broniszewski (MUKS Victor Warszawa), nie przebrnął eliminacji grupowej.

W rywalizacji florecistów blisko podium był Adam Podralski (AZS AWFiS Gdańsk), który zakończył rywalizację na 7. pozycji. Panie w tej konkurencji nie odegrały większej roli.