Polska florecistka z brązem w mistrzostwach Europy

szermierka

Rywalizująca we florecie Julia Walczyk-Klimaszyk sięgnęła po brązowy medal szermierczych mistrzostw Europy w Bazylei. To największy indywidualny sukces w karierze zawodniczki i zarazem jej pierwsze podium w imprezie mistrzowskiej.

Polka rywalizowała we florecie. Turniej początkowo układał się dla niej idealnie. 26-latka na start dostała wolny los, więc rywalizację zaczęła od 1/16 finału. Na tym etapie pokonała Florę Pasztor (Węgry) 15:13. W 1/8 finału to zwycięstwo nad Pauline Ranvier (Francja) 15:11. W ćwierćfinale poszło jej jeszcze lepiej, bo pokonała Katę Kondricz (Węgry) 15:8. Awans do półfinału oznaczał, że Polka zapewniła sobie co najmniej brązowy medal.

W półfinale rywalką podopiecznej trenera Tomasza Ciepłego była zajmująca dopiero 115. miejsce światowym rankingu Darija Myroniuk, ale to 22-letnia Ukrainka była górą, wygrywając 15:11.

To pierwszy medal imprezy mistrzowskiej (rangi MŚ czy ME), jaki wywalczyła Walczyk-Klimaszyk, która przed rokiem była złotą medalistką Igrzysk Europejskich w Krakowie. W przeszłości zdobywała też srebrny krążek Grand Prix, czy trzykrotnie brąz w Pucharze Świata.

Pozostałe biało-czerwone odpadły na wcześniejszych etapach zmagań. Martyna Jelińska zajęła 21. pozycję, tuż za nią sklasyfikowano Hannę Łyczbińską, a Martyna Synoradzka była 27.