Młode florecistki ze srebrem, floreciści blisko podium

W Tbilisi (Gruzja) i Sadabelli (Hiszpania) rywalizowały młode florecistki oraz floreciści w ramach zawodów Pucharu Świata U-20. Żeński zespół stanął na drugim stopniu podium, natomiast męskiej drużynie zabrakło punktu do strefy medalowej.

W Gruzji polskie florecistki stanęły na podium dwukrotnie. Najpierw w turnieju indywidualnym po srebro sięgnęła Amelia Olszewska (KS AZS AWFiS Gdańsk), a następnie skopiowała ten wyczyn wraz z drużyną.

Amelia w pierwszej walce pokonała reprezentantkę Hongkongu Chun Wong 15:9, by w kolejnym pojedynku wyeliminować Francuzkę Garance Roger 15:10. Zwycięstwo nad Czeszką Michalą Illekową 15:10 dało gdańszczance miejsce w półfinale, w którym zwyciężyła Alicię Audibert (Francja) 15:6. Polkę zatrzymała dopiero w ostatniej walce turnieju walcząca pod neutralną flagą Anastasia Beznosikova (8:15).

Olszewska dzień później znowu sięgnęła po krążek ze srebrnego kruszcu. Wraz z Hanną Wojtas, Nataszą Kuś i Martą Jakubowską dotarły do drużynowego finału, po zwycięstwie nad drużyną Uzbekistanu 45:36. W finale uległy jednak reprezentantkom Francji (35:45). Skład medalistek uzupełniły pokonane przez Polki Uzbeczki.

Z kolei ich rówieśnikom w hiszpańskiej Sabadelli zabrakło tylko jednego punktu do awansu do najlepszej czwórki Pucharu Świata juniorów. Polacy pokonali Ekwadorczyków 45:33, a następnie w spotkaniu, którego stawką był awans do najlepszej czwórki, ulegli  Brytyjczykom 45:44. W pojedynkach decydujących o pozycjach 5-8 Szymon Pacholczyk, Dawid Piosik, Bartosz Sacharczuk i Kamil Tomeczek musieli uznać wyższość Amerykanów 27:45 i Kanadyjczyków 45:40, zajmując 8. lokatę. W finale Francuzi okazali się lepsi od Chińczyków, podium zaś uzupełnili nasi pogromcy – drużyna Wielkiej Brytanii.

Dzień wcześniej w Sabadelli rozegrano turniej indywidualny. Zwyciężył Amerykanin Sabarth Kumbla przed Francuzem Adrienem Helmy-Cocoynacq'em. Trzecie miejsca zajęli Brytyjczyk Jaimie Cook i Andrew Chen z USA. Najwyżej z Polaków sklasyfikowany został Szymon Pacholczyk (IKS Leszno), który zajął 29. miejsce.