ME U-17: Natasza Kuś stanęła na podium! Wojtas i Krochmalski blisko pozycji medalowych

Natasza Kuś stanęła na podium

Podczas odbywających się w Neapolu szermierczych Mistrzostw Europy kadetów "Biało-Czerwoni" zdobyli pierwszy medal! Na najniższym stopniu podium stanęła florecistka Natasza Kuś (D’Artagnan Ursynów). W tych samych zawodach ósma była Hanna Wojtas (UKS Gdańska Szkoła Szermierki). W turnieju szpadzistów również 8. lokatę wywalczył Filip Krochmalski (PKSzerm Warszawa).

 

Brąz Kuś po dramatycznym ćwierćfinale

Nasza medalistka w drodze na podium okazała się lepsza kolejno od Węgierki Claudii Bartus 15:7, Czeszki Kateriny Illekovej 15:5, Łotyszki Poliny Kozlovej 15:12 i Francuzki Olivii Caudet, którą pokonała po emocjonującym pojedynku 15:14. Dopiero w półfinale Natasza musiała uznać wyższość Włoszki Mariavittorii Berretti, przegrywając 11:15. Równolegle Hanna Wojtas pokonała Gaję Korn z Izraela 15:5 i dwie Włoszki: Vittorię Rivę 15:12 oraz Ludovicę Franzoni 13:12. Niestety, w walce o awans do strefy medalowej lepsza, choć niewiele, była Węgierka Anna Kollar (13:15).

Ta ostatnia była tego dnia nie do pokonania – doszła aż do finału, w którym pokonała Berretti i odebrała złoty medal. Na najniższym stopniu podium, obok naszej Nataszy, stanęła Adeline Senic, reprezentująca Mołdawię. W Neapolu walczyły jeszcze Michalina Bartol (Warta-Muszkieterowie Poznań) i Aleksandra Nowakowska (UKS MDK-5 Bydgoszcz). Obie jednak przegrały swoje pierwsze walki - kolejno z Lotte Dammroff (Holandia) 13:15 i Turczynką Elvin Gulisik 11:15. Michalina ostatecznie zajęła 52. lokatę, natomiast Aleksandra sklasyfikowana została na 42. miejscu.


Krochmalski otarł się o podium

Wiele emocji przyniósł nam również turniej szpadzistów. O medal walczył Filip Krochmalski, niestety musiał on uznać wyższość Theo Mitrala z Francji 12:15. W drodze do ćwierćfinału zawodnik stołecznego PKSzerm pokonał: Holendra Jana-Koena Versteijnena 15:8, Niemca Ole Pteresena 15:12 oraz Juriego Khudobkina z Estonii 15:11. Mikołaj Adamczyk (SKS Grass-Hopper Kalwaria) i Bartosz Kuźnik (SKS Flesz Świdnica) zajęli odpowiednio 19. i 26. miejsce. Mikołajowi, który najpierw wygrał z Jakubem Michkiem (Czechy) 15:5, zabrakło tylko punktu do pokonania Rumuna Stefana Raileana (14:15). Z kolei Bartosza, wcześniej zwycięskiego w walce z Raynem Rami Rozpide (Hiszpania) 15:7, wyeliminował Szwajcar Juliano Squieri – także jednym tylko trafieniem 15:14. Ostatni z Polaków, Seweryn Gusta (Piast Gliwice), pokonany przez Bułgara Alexandra Kostadinova 15:5, uplasował się na 39. pozycji. Złoty medal wywalczył Włoch Michele Queiroli, srebro powędrowało do Sameera Sunder Rajana z Wielkiej Brytanii, a podium uzupełnili Theo Mitrail i Turek Doruk Erolcevik.

 

Szablistki daleko

W Neapolu rozegrano także zawody szablistek. Tytuł Mistrzyni Europy zdobyła Włoszka Vittoria Mocci, która w finale pokonała Dorottyę Csonkę (Węgry). W strefie medalowej znalazły się jeszcze Francesca Lentini (Włochy) i Alexandra Kuvaeva (Gruzja). Z Polek najlepiej wypadła Lidia Tabędzka (Grodziski Klub Szermierczy), zajmując 31. lokatę. Amelia Siwek (TMS Zagłębie Sosnowiec) uplasowała się na 41. pozycji, Maja Konecka (O.Ś. AZS Poznań) była 51., a „oczko niżej” sklasyfikowana została Amelia Kukla (UKS Szabla Ząbki). Dwie ostatnie odpadły po rundzie grupowej - sosnowiczanka nie sprostała Francuzce Mathilde Babando (10:15), natomiast Lidia w pierwszej walce pokonała Bułgarkę Natali Mishinievą 15:12 a w kolejnej lepsza tylko o jeden punkt była Włoszka Benedetta Stangoni.

 

Zdjęcie: Polski Związek Szermierczy

Artykuły powiązane