Udane strzeleckie ME w Osijeku: Polki wystrzelały srebro i brąz

strzelectwo

Udane są dotąd dla polskich reprezentantów mistrzostwa Europy w strzelaniu kulowym, które trwają w Osijeku. W konkurencji  karabinu z trzech postaw na 50 metrów wicemistrzynią Europy została Julia Piotrowska. Polki zdobyły też brąz w drużynie. Biało-czerwoni wywalczyli już w Chorwacji siedem medali.

22-letnia Julia Piotrowska awansowała do finału rywalizacji w  karabinie z trzech postaw na 50 metrów z siódmym wynikiem eliminacji, a mimo to przegrała złoto tylko ze Szwajcarką Chiarą Leone, która zdobyła  463,5 pkt. Polka uzbierała 460,8 pkt., a zdobywczyni brązowego krążka Szwajcarka Emely Jaeggi – 450,7 pkt. Piotrowska to drużynowa brązowa medalistka ME juniorów z 2020 roku. Jest też w gronie sześciorga strzelców, którzy są już pewni występu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

Młoda strzelczyni mogła się w Osijeku cieszyć z jeszcze jednego krążka, bo została również brązową medalistką w rywalizacji drużynowej.  Oprócz niej na podium stanęły Natalia Kochańska oraz Aleksandra Pietruk. Polki zgromadziły 1760 punktów. Mistrzyniami Europy zostały Szwajcarki (Chiara Leone, Emely Jaeggi, Nina Christen) – 1773 pkt, a srebro wywalczyły Norweżki (Jeanette Hegg Duestad, Jenny Stene i Mari Bardseng) – 1765 pkt.

W rywalizacji panów najlepiej z naszych reprezentantów spisał się Maciej Kowalewicz, który z wynikiem 589 pkt. zajął  9. miejsce. Na 12. pozycji rywalizację zakończył Maciej Ogórek – też 589 pkt., a 59. był Tomasz Bartnik – 579 pkt. Złoto przypadło Norwegowi  Jonowi  Hermannowi  –462,3. Za nim uplasowali się Ukrainiec Serhyj Kułysz – 461,1 pkt. oraz Słowak Patrik Jany – 460,2 pkt.

W zmaganiach drużynowych Polacy  (Kowalewicz, Ogórek i Bartnik) zostali sklasyfikowani na 6. miejscu – 1757 pkt. Mistrzami Europy zostali Norwegowie (Jon-Hermann Hegg, Henrik Larsen i Ole Martin Halvorsen) – 1772 pkt., przed Francuzami (Romain Aufrere, Lucas Kryzs, Michel Dhalluin) – 1765 pkt. i Austriakami (Andreas Thum, Alexander Schmirl, Patrick Diem) – 1763 pkt.

Podczas czempionatu w Osijeku, który potrwa do 7 czerwca,  Polska uzbierała już siedem medali. Wcześniej wicemistrzami Europy została para małżeńska Karolina i Daniel Romańczykowie w karabinie na 300 m w postawie leżąc w konkurencji dwójek; Karolina Romańczyk zdobyła też srebro w karabinie trzy postawy na 300 metrów. A z brązowych krążków cieszyli się: Karolina Romańczyk, Paula Wrońska i Sylwia Bogacka w rywalizacji drużynowej w karabinie na 300 metrów i w karabinie trzy postawy na 300 metrów oraz Daniel Romańczyk, Rafał Łukaszyk i Andrzej Burda w nowej konkuencji trio karabinu z trzech postaw (60 strzałów na 300 metrów z postawy leżąc).

Przed ME nasi strzelcy wywalczyli sześć kwalifikacji na paryskie igrzyska: Aleksandra Pietruk i Natalia Kochańska – w karabinie 3 postawy, Julia Piotrowska w karabin pneumatycznym, Tomasz Bartnik – w karabinie 3 postawy, Maciej Kowalewicz w karabinie pneumatycznyn i Klaudia Breś w pistolecie sportowym.

 

Zdjęcie: materiały prasowe


Udostępnij ten artykuł na swoim profilu:

Artykuły powiązane