Polacy daleko w mistrzostwach Europy w pływaniu długodystansowym

pływanie długodystansowe

Reprezentanci Polski rozpoczęli zmagania w pływackich mistrzostwach Europy, które od poniedziałku trwają w Belgradzie,  na zalewie Ada Ciganlija. Pierwszą konkurencją z udziałem biało-czerwonych  były wyścigi na 10 km w pływaniu długodystansowym. Klaudia Tarasiewicz, Piotr Woźniak i Adam Mróz zajęli dalsze lokaty.

Mistrzostwa Europy w sportach wodnych składają się z kilku konkurencji:  pływania, pływania synchronicznego, pływania na otwartym akwenie (długodystansowego) i skoków do wody. W drugim tygodniu zmagań zobaczymy tam liczną, bo aż 30-osobową reprezentację naszych pływaków, a także czwórkę skoczków do wody.

Tymczasem w Belgradzie zdążyli się zaprezentować nasi długodystansowcy. W biegu na 10 km 17. miejsce zajęła  Klaudia Tarasiewicz, brązowa medalistka ME juniorów z 2021 roku, która ma już za sobą start na seniorskiej imprezie w 2022 roku. Wówczas  zajęła m.in. dwukrotnie 17. lokatę na 800 i 1500 m stylem dowolnym. W biegu na 10 km wówczas nie wystartowała. A na serbskim torze tytuł obroniła Niemka Leonie Beck.

W rywalizacji panów na 10 km mieliśmy dwóch reprezentantów. Najlepiej spisał się Piotr Woźniak, który podobnie jak Tarasiewicz zakończył zmagania na 17. pozycji. 18-latek w seniorskich zawodach zadebiutował w kwietniu na MŚ w Doha, gdzie na tym samym dystansie wywalczył 20. miejsce.  To zaś dało mu przepustkę do igrzysk olimpijskich w Paryżu. Z kolei w 2023 roku Woźniak został mistrzem Europy juniorów.

Drugi z Polaków, debiutujący w rywalizacji seniorskiej Adam Mróz był 20. Mistrzem Europy został Włoch Gregorio Paltrinieri. A całą trójkę Polaków zobaczymy w Belgradzie także na dystansie 5 km. Biało-czerwoni nie wystąpią za to na najdłuższym dystansie 25 km, ani w sztafecie 4x1500 m, która zakończy rywalizację w pływaniu na otwartym akwenie.

Zmagania w zwykłym pływaniu zaczną się w serbskiej stolicy w poniedziałek, podobnie jak rywalizacja w skokach do wody. Na liście powołanych na ME znalazło się trzydziestu pływaków: Laura Bernat, Krzysztof Chmielewski, Michał Chmielewski, Mateusz Chowaniec, Damian Chrzanowski, Konrad Czerniak, Anna Dowgiert, Dominik Dudys, Zuzanna Famulok, Kornelia Fiedkiewicz, Wiktoria Guść, Adrian Jaśkiewicz, Paweł Juraszek, Jan Kałusowski, Bartosz Kapała, Radosław Kawęcki, Aleksandra Knop, Paweł Korzeniowski, Piotr Ludwiczak, Julia Maik, Jakub Majerski, Ksawery Masiuk, Paulina Peda, Wiktoria Piotrowska, Adela Piskorska, Bartosz Piszczorowicz, Aleksandra Polańska, Kamil Sieradzki, Kacper Stokowski i Dominika Sztandera.

W skokach do wody reprezentować Polskę będą: Kacper Lesiak, Robert Łukaszewicz, Andrzej Rzeszutek i Aleksandra Błażowska.

Pływacy o medale powalczą do niedzieli, 23 czerwca.