Młodzi debiutanci bez tremy na otwartym akwenie

Nasi mistrzowie Europy juniorów - Piotr Woźniak i Bartosza Kapała, rywalizowali podczas pływackich mistrzostwach świata w Doha na otwartych wodach. W wyścigu na 10 km lepiej spisał się Woźniak, zajmując 20. miejsce.

Startujący w Doha specjaliści od pływania długodystansowego mieli do pokonania sześć pętli o tej samej długości. Podopieczni Tomasza Grabysy i Agnieszki Kozłowskiej początkowo trzymali się w czołówce, ale z czasem peleton zaczął się rozrywać, a kontakt z najlepszymi utrzymał tylko Woźniak.

19-latek z klubu Kormoran Olsztyn dopłynął do mety na znakomitej 20. pozycji. Całą trasę pokonał w czasie 1:49:45.5, tracąc do zwycięzcy niespełna półtorej minuty. Kapała, który był drugim najmłodszym zawodnikiem biorącym udział w wyścigu, został sklasyfikowany na 41. miejscu z wynikiem 1:53:47.4. Na najwyższym stopniu podium stanął wicemistrz świata z Fukuoki, Kristof Rasovszky. Węgier bardzo mądrze rozegrał cały wyścig i po mocnym finiszu pierwszy pojawił się na mecie. Srebro wywalczył Marc-Antoine Olivier z Francji, a brąz Hector Pardoe z Wielkiej Brytanii.

- To był trudny wyścig: temperatura wody, fala, wiatr, doświadczeni zawodnicy wokół. O trudach rywalizacji świadczy to, co powiedział mi trener Floriana Wellbrocka. Niemca, który zajął dopiero 29.miejsce, pokonała temperatura wody. Nie mógł wejść na wyższą frekwencję pływania i miał zbyt niskie tętno – podsumował  warunki podczas zmagań będący na miejscu trener Grabysa.

To nie koniec występów Woźniaka i Kapały w Katarze. W środę obaj zaprezentują się jeszcze na dystansie 5 km. Później rywalizacja przeniesie się na basen 50-metrowy.