Masiuk drugi w Europie w grzebietowym sprincie. Mieszana sztefeta ze srebrem

pływanie

W piątek biało-czerwoni na pływackich mistrzostwach Europy wywalczyli kolejne dwa medale. Srebrny krążek na dystansie 50 m stylem grzbietowym zdobył Ksawery Masiuk, a na tym samym stopniu podium stanęła nasza sztafeta mieszana 4x100 m stylem dowolnym.

Masiuk w finale wyraźnie złamał barierę 25 sekund. Pierwszy w karierze indywidualny medal mistrzostw Europy dał mu rezultat 24.63. Trumfował grecki pływak Apostolos Christou z czasem 24,39 sekundy. Trzeci był jego rodak Evangelos Makrygiannis.

Na zakończenie sesji popołudniowej srebro dołożyła sztafeta mieszana 4x100 m stylem dowolnym. Mateusz Chowaniec, Kamil Sieradzki, Zuzanna Famulok i Kornelia Fiedkiewicz stoczyli emocjonującą walkę o podium z Węgrami, Serbami, Niemcami i Izraelczykami. Triumfowali Madziarze, ale nasi reprezentanci dopłynęli do mety niespełna sekundę za nimi (z czasem 3:26.53) i mogli cieszyć się z kolejnej medalowej zdobyczy.

Na siódmym miejscu finał 100 m stylem motylkowym zakończyła Paulina Peda. Reprezentantka AZS AWF Katowice uzyskała wynik 58.82.

Tą samą pozycję w finale 200 m stylem dowolnym był też jej klubowy kolega, Kamil Sieradzki. Dzień po ustanowieniu rekordu Polski młodzieżowców w tej konkurencji (1:46.63), 22-latek popłynął tylko nieznacznie wolniej (1:47.00). Złoto wywalczył David Popovici. Rumun popisał się efektownym wynikiem (1:43.13), wyraźnie wyprzedzając Danasa Rapsysa z Litwy (1:45.65) i świetnie finiszującego Antonio Djakovicia ze Szwajcarii (1:46.32).