Mamy medal ME w skokach do wody! Błażowska ze srebrem

skoki do wody Mistrzostwa Europy

Na podium tej imprezy czekaliśmy 58 lat! Aleksandra Błażowska zdobyła nieoczekiwanie srebrny medal w skokach z trampoliny 1-metrowej podczas odbywających się w Belgradzie mistrzostw Europy w sportach wodnych.

22-letnia Aleksandra Błażowska osiągnęła w serbskiej stolicy życiowy sukces. Zawodniczka Stali Rzeszów awansowała do finału rywalizacji z dopiero dziesiątym wynikiem (wystąpiło tam dwanaście zawodniczek) i raczej nikt nie spodziewał się, że może stanąć na podium. Potem jednak udało jej się oddać pięć bardzo dobrych skoków, rywalki najwyraźniej nie wytrzymały presji i popełniały błędy, więc polski medal stał się faktem. Błażowska uzyskała od sędziów łączną notę 231,35 pkt. Lepsza okazała się jedynie Szwedka Elna Widerstrom – 250,25 pkt. Brąz wywalczyła jej rodaczka Emilia Nilsson Garip – 230,15.

– Zaraz przed ostatnim skokiem wiedziałam, że za mną jest Holenderka ze stratą 10 punktów. Postawiłam sobie za cel, żeby oddać lepszą próbę od niej, bo miałyśmy ten sam skok. Chciałam wykonać swoją robotę najlepiej jak potrafię i wyszło – mówiła szczęśliwa Błażowska w rozmowie z oficjalnym serwisem PZP. – Podczas startu widziałam, co się dzieje i byłam tego świadoma, ale chciałam skakać z chłodną głową, robić swoje z dobrą końcówką i to był mój główny cel – dodała.

A trener Andrzej Kozdrański podkreślił, że wpływ na wynik miały z pewnością warunki, w jakich trenuje jego podopieczna: Rzeszów posiada obecnie najlepszy w Polsce obiekt do trenowania skoków do wody.

Medal  Błażowskiej jest pierwszym dla Polski od 58 lat i drugim w historii mistrzostw Europy w skokach do wody. Wcześniej na podium udało się stanąć jedynie Jerzemu Kowalewskiemu, który w 1966 roku w holenderskim Utrehcie wywalczył brąz w skokach z trampoliny. 80-letni dziś Kowalewski z wykształcenia lekarz, to wielokrotny mistrz kraju w skokach z trampoliny i wieży, brązowy medalista letniej Uniwersjady w 1965 i dwukrotny olimpijczyk z Rzymu (1960) i Meksyku (1968).

Niestety Aleksandrze Błażowskiej nie udało się wcześniej wywalczyć kwalifikacji na igrzyska olimpijskie w Paryżu, a jej medalowa konkurencja  –  skoki z trampoliny 1-metrowej – nie znajduje się w ogóle w programie igrzysk. Polskę we francuskiej stolicy w skokach do wody reprezentować będzie jedynie Robert Łukaszewicz, który w lutym zajął w Dosze 11. miejsce w konkursie skoku z wieży podczas mistrzostw świata w sportach wodnych. Będzie pierwszym naszym reprezentantem w tej dyscyplinie od 32 lat.